Dodany: 05.03.2021 12:28|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury marca 2021

22.
Cyrkówka Marianna (Fryczkowska Anna)
Ocena: 5,5
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętniik
Jakie to było piękne, dobre i kojące. Prawdziwa literacka uczta. Autorka ma dar do tworzenia wyrazistych jak żywe portretów opisywanych postaci. W tle opowieść o radzeniu sobie z życiem, dużo ludowości, którą uwielbiam. Mnóstwo wniosków i multum przyjemności. Przypadnie ta lektura do gustu wielu czytelnikom, myślę, że jak dotąd odkrycie tego roku. :)
23.
Odrodzone Królestwo (Cherezińska Elżbieta)
Ocena: 5
Gatunek: historyczna
Szkoda, że to już koniec. Lubię bardzo barwnie kreowany przez autorkę obraz historii. Wplatane wątki wierzeń i elementy fantastyczne tylko dodają uroku opowieści. Fakty zapamiętują się same. Dobrze, że przede mną jeszcze inne cykle. :) Powieści wielowątkowe, bardzo rozbudowane, trzeba mieć dar, żeby tak pisać i się nie pogubić.
24.
Słodziutki: Biografia cukru (Kortko Dariusz, Watoła Judyta)
Gatunek: zdrowie i uroda
Wiele ciekawostek i przydatnych informacji utwierdzających w przekonaniach. Szybko wchodzi i zostaje w głowie.
25.
Urzekająca: Odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy (Eldredge John, Eldredge Stasi)
Ocena: 4
Gatunek: nauki społeczne
Książka opowiadająca o tradycyjnej roli kobiety wynikającej z Biblii i trochę o tym, jak tę rolę współcześnie uzyskać. Nie wszystko do mnie przemawia, ale wiele trafnych spostrzeżeń, które przydadzą mi się w życiu albo chociaż nakłoniły do myślenia było.
26.
Bogowie na balkonie (Snellman Anja)
Gatunek: literatura zagraniczna
Styl mnie jakoś mocno nie urzekł, ale dobra historia warta uwagi. Głównie dla przestrogi przed ograniczonym myśleniem. I też kontrast uderza ładnie, co jest dużym atutem. Dwie różne bohaterki o skrajnych poglądach zestawione razem robią wrażenie.
27.
Ania ze Złotego Brzegu (Montgomery Lucy Maud)
Ocena: 4
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
W dzieciństwie cyklu nie skończyłam, wracam co jakiś czas z sentymentu. Czyta się dobrze. Zwykłe życie, trochę dziecięcych pomysłów. I nieco nudnawe ploteczki.
28.
Matka Joanna od Aniołów (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))
Gatunek: literatura polska
Historia można powiedzieć stara jak świat, ludzkie żądze przyczyny ich i skutki. Czy nadzwyczajne? Nie powiedziałabym.