Dodany: 11.04.2005 18:23|Autor: paula007

Książka: Forrest Gump
Groom Winston

Przekonaj się, że "życie idioty to nie bułka z masłem"...

Zabawna, intrygująca i pouczająca. Tak w trzech słowach można opisać bez wątpienia najlepszą i najbardziej znaną książkę amerykańskiego prozaika Winstona Grooma. "Forrest Gump", bo właśnie o tym utworze mowa, to współczesna powieść obyczajowa, zawierająca także treści moralno-dydaktyczne.

W swojej powieści autor w niezwykły sposób przedstawia nam koleje życia tytułowego Forresta Gumpa - Amerykanina o niezwykle niskim poziomie inteligencji, ale nadzwyczaj dobrym i wielkim sercu. Czytając książkę Grooma, razem z Forrestem przeżywamy wiele wspaniałych i prześmiesznych historii, takich jak na przykład lot w kosmos na jednym statku z wojującą feministką i gorylem, pobyt na wyspie ludożerców, udział w międzynarodowym turnieju ping-ponga czy spotkanie z prezydentem Chin. Każda z przygód zawiera w sobie jakiś morał, przesłanie. Każda, mimo swej żartobliwości, humoru, zmusza do głębszej refleksji, a także zastanowienia się nad sobą i światem.

"Forrest Gump" to opowieść o nas i o naszych powszednich marzeniach ukazanych przez pryzmat, łagodnie mówiąc, niezbyt inteligentnego człowieka. Czytając o Gumpie, czytamy o nas, o naszych troskach i radościach, powodzeniach i niepowodzeniach, chwilach szczęścia i nieszczęścia. Dzięki książce Winstona Grooma możemy poznać nasze wady, słabości, możemy spojrzeć na siebie z boku, bardziej obiektywnie. "Forrest Gump" to powieść zawierająca elementy przypowieści, gdyż wiele nas uczy. Czego? Przede wszystkim tolerancji. Tolerancji dla osób zupełnie innych od nas, nie tylko "głupszych", ale też myślących, postępujących "pod prąd". Po przeczytaniu tej książki nikt nie będzie mówił już do nikogo: "ty idioto", "kretynie", "debilu". A to dlatego, że utwór Grooma pozwala nam ujrzeć świat z innej perspektywy – perspektywy takiego właśnie "idioty", jakim był Forrest Gump. Po lekturze tej powieści sami przekonamy się, że, jak mawiał sam Forrest, "życie idioty to nie bułka z masłem".

Powieść Winstona Grooma odznacza się oryginalną i zwartą kompozycją, a także ciekawą, zaskakującą i intrygującą fabułą. Jest pisana prostym, potocznym, momentami nawet wulgarnym językiem, co wspaniale oddaje klimat i atmosferę utworu. Dialogi prowadzone przez bohaterów książki są niezwykle interesujące. Wzbogacają akcję, nigdy nie nużą, często rozbawiają nas do łez. Bardzo trafne okazało się także wprowadzenie w wypowiedzi głównego bohatera-idioty, nadających mu prawdziwości i charakteru, ciekawych neologizmów.

Książka "Forrest Gump" posiada jeszcze jedną zaletę. Otóż jest dobra zarówno na pochmurne jesienne wieczory, jak i słoneczne wiosenne popołudnia. Możemy ją czytać bez względu na porę roku, dnia, nasz dobry czy zły humor. A to dlatego, że powieść ta doskonale potrafi się "wtopić" w nasze samopoczucie. Jeżeli jesteśmy smutni, z pewnością rozchmurzymy się, czytając o kolejnej, bawiącej do łez przygodzie bohatera. Jeśli zaś będziemy potrzebowali trochę spokoju i chcieli się wyciszyć, to pomogą nam w tym wątki, w których razem z Forrestem będziemy głęboko przeżywać jego rozterki i rozczarowania. A to wszystko bez obawy, że przy okazji wpadniemy w całkiem melancholijny, ba, nawet depresyjny nastrój, ponieważ za chwilę znów będziemy wraz z Gumpem śmiać się do łez.

"Forrest Gump" to niezwykle komiczna, pasjonująca, a także pouczająca powieść, wprowadzająca nas w zmienne nastroje. Od jej lektury wprost nie można się oderwać, czyta się ją jednym tchem. Bez wątpienia mogę stwierdzić, że utwór Winstona Grooma to książka godna polecenia każdemu, no, może z wyjątkiem zbyt konserwatywnych osób, nie lubiących prowokacyjnych i nowatorskich pomysłów.

Wyświetleń: 19692
Użytkownik: adek 09.08.2005 14:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Zabawna, intrygująca i po... | paula007
Książka, w której de facto autor utożsamia się z idiotą(takim jak Forrest) nie może być skomplikowana-ta prostolinijność jest wielkim atutem książki. W prostych a nawet nie gramatycznych: wypowiedziach, przemyśleniach-kryje się wielka głębia. Jak ktoś kiedyś powiedział "serce ma smoje racje, których rozum nie zna"-ta książka w pełni zobrazowuje ten cytat. Warto przeczytać