Dodany: 31.12.2020 19:55|Autor: tynulec

Czytatnik: Myśli pozbierane

Podsumowanie roku 2020

Bardzo się cieszę, że w tym odchodzącym roku przeczytałam 33 książki, tyle ile wiosen mi minęło. Co więcej były to bardzo dobre lektury, więc tym razem z czystym sumieniem i bez naciągania mogę sobie zrobić listę 10 najważniejszych książek kończącego się roku 2020.

Trzy książki oceniłam na 6,0, aż sześć na 5,5 i jedenaście na 5,0, zatem 2/3 przeczytanych w tym kończącym się roku książek było naprawdę dobrych, wartych uwagi i czasu no i wiele z nich znalazło swoje miejsce w mojej prywatnej biblioteczce.

Ze względu na kraj pochodzenia autora przeczytałam 17 książek polskich. Tak, niezmiennie literatura polska króluje u mnie od wielu, wielu lat! Kolejne, które pojawiły się na mojej afrykańskiej półce, pewnie należałoby zakwalifikować jako amerykańskie, ale lubię sięgać do korzeni autorów i oni sami zwracają się ku nim pisząc piękne książki, w których Nigeria czy Ghana są miejscem zdarzeń, początkiem historii. Stąd też, mam nadzieję, że nie zostanie mi to wytknięte, ale uznaję, że w tym roku przeczytałam 1 książkę z Ghany i 2 książki autorek pochodzących z Nigerii.
Ponad to 1 książkę turecką w ramach akcji "Kraków dla Bejrutu". Udało się przeczytać 1 książkę niemiecką, 1 afgańską (Khaled Hosseini pochodzi z Afganistanu, mieszka, żyje w USA), 2 brytyjskie, 1 duńską, 1 rosyjską, 5 amerykańskich.
Przeczytałam również jedną antologię napisaną przez reporterów z Polski, Niemiec i Białorusi.

Pierwsza 10 tego roku wygląda następująco:
1. Frankenstein (Shelley Mary Wollstonecraft) - sięgnęłam po nią dzięki lekturze Buntowniczki: Niezwykłe życie Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley (Gordon Charlotte).

2. Cokolwiek powiesz, nic nie mów: Zbrodnia i pamięć w Irlandii Północnej (Keefe Patrick Radden) - książkę dostałam na Mikołaja, trafiony prezent; mąż nie wiedział, że słuchałam wywiadu Agaty Kasprolewicz z autorem tej książki, a wszystko w "Raporcie o książkach". Książka doskonała! Początkowe różne, nie mające ze sobą zbyt wiele wspólnego historie i postaci, splatają się w jedną całość i zakończenie jest dla mnie mocno zaskakujące.

3. Rekolekcje: Modlitwa, post, jałmużna (Ryś Grzegorz) - czytałam w Poście.

4. Patyki, badyle (Zajączkowska Urszula [poezja, botanika]) - lubię książki o naturze, za każdym razem zaskakuje mnie jak to wszystko w przyrodzie jest "mądrze" wymyślone!

5. Pożegnanie z Afryką (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre)) - klasyka, po którą sięgnęłam dzięki "Miastu książek" (blog).

6. Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie (Ward Jesmyn) - niestety nie pamiętam, gdzie i jak natknęłam się na tę książkę.

7. Żubry lubią jeżyny (Szaraniec Arkadiusz) - kolejna książka z serii EKO ;). Zaskoczył mnie rozdział o bocianach, które przylatują do Polski tylko dlatego, że nie mają tu naturalnych wrogów, które mogłyby zabić ich potomstwo. Ptaki do szpiku kości afrykańskie, a nie polskie boćki jak to się zwykło mówić.

8. Wniebowzięte: O stewardesach w PRL-u (Sulińska Anna) - bardzo ciekawy reportaż o zawodzie Stewardesy w PRL. Autorka ma potencjał i na pewno będę wracać do niej!

9. Droga do domu (Gyasi Yaa) - historia sióstr przyrodnich, których losy potoczyły się tak bardzo odmiennie od siebie, wciągnęła mnie od pierwszych stron! Książka znalazła swoje miejsce w mojej biblioteczce.

10. Tańczące niedźwiedzie (Szabłowski Witold) - O Szabłowskim ciągle gdzieś słyszę, więc postanowiłam sięgnąć po jakąkolwiek jego książkę. Pierwsze nasze spotkanie było niezwykle udane. Ciekawa historia tańczących niedźwiedzi, o której nie wiedziałam wcześniej nic.

Planów czytelniczych nie robię, nigdy się nie udawały. Książki jakoś tak zawsze znajdują mnie same, przychodzą i często okazują się wspaniałymi lekturami! W biblioteczce czeka już kilka pozycji (pożyczonych czy sprezentowanych), więc te będę czytać w styczniu 2021 roku najpierw, a potem znowu do biblioteki albo księgarni :)

Cieszę się, że powstała ciekawa, długa audycja Agaty Kasprolewicz "Raport o książkach". Stamtąd czerpałam inspiracje książek z Czarnego Lądu, 2 czekają na pojawienie się w mojej biblioteczce, jedna już leży na stoliczku i zabiorę się za nią pierwszą!

Z wiadomych powodów Festiwal Conrada nie odbył się w tym roku w Krakowie. To znaczy odbył w Internecie, ale ja nie przeniosłam się z życiem kulturalnym tam, raczej znalazłam inne formy spędzania czasu wolnego w tych trudnych czasach. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku będzie znowu możliwość spotkać i posłuchać wielkich pisarzy na żywo!

Coś jeszcze? Mąż nie porzucił czytania, wręcz przeciwnie, bije swoje kolejne rekordy czytelnicze, zapełnia półki swoimi książkami, rozsmakowuje się przede wszystkim w literaturze fantasy. Zdarza się, że zarywa noce z powodu książek ;). A i dziecko czytania żąda nieustannie. Wyszukiwanie mu pięknych książek to dla mnie ogromna przyjemność! Nasze ostatnie nabytki to: Symfonia zwierząt (Brown Dan), Jeszcze pięć minut (Altés Marta), Sam i Watson przeganiają gniew (Dulier Ghislaine).

Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 01.01.2021 20:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo się cieszę, że w t... | tynulec
Cześć. Na szybko spojrzałem w Twoje oceny, i choć to nie moje rejony literackie (ta Afryka itp.) to jakiś czas temu wpadła mi w ręce świetna książka: Za głosem Sangomy (Podolecka Agnieszka) . Z czystym sumieniem polecam! Jest u mnie w domowej bibliotece, więc jeśli będziesz zainteresowana mogę podesłać....Fajna czytatka. Pozdrawiam
Użytkownik: tynulec 07.01.2021 15:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Cześć. Na szybko spojrzał... | benzmanOpiekun BiblioNETki
Bardzo Ci dziękuję za miły komentarz i "polecankę". Jak tylko przeczytam Świat się rozpada (Achebe Chinua (Achebe Albert Chinualumogu)), sprawdzę czy książka Podoleckiej, o której mi piszesz, jest dostępna w bibliotece. Jeśli nie chętnie się odezwę i pożyczę od Ciebie. W daleszej kolejności czekają na mnie Rybacy (Obioma Chigozie) i Orkiestra bezbronnych (Obioma Chigozie).