Dodany: 01.12.2020 15:42|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury grudnia 2020

96.
Zjezdne zbocze (Snicket Lemony (właśc. Handler Daniel))
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
No, wreszcie się ruszyło, powoli zbliżamy się do zagadki, zrobiło się znacznie bardziej interesująco. Ciekawe czy zdążymy do końca roku.
97.
Magiczne chwile w Pensjonacie Leśna Ostoja (Tekieli Joanna)
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Ale to było ładne. Ciepła i przyjemna lektura.
Zmobilizowało mnie to do przeczytania w tym roku przynajmniej jeszcze jednego świątecznego cyklu. :)
98.
Czerwony namiot (Diamant Anita)
Gatunek: literatura zagraniczna
Oparta na kanwie biblijnej historii powieść o kobietach. Mądra, interesująca, poruszająca wiecznie aktualne tematy roli kobiet w świecie, pochwała życia w sposób naturalny, ale też wyeksponowanie pożyteczności samej społeczności kobiet wzajemnie się wspierających.
Ciepła, ważna.
99.
Krzyk o ratunek (Watson Casey)
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
Autorka w swoich książkach opisuje historie skrzywdzonych dzieci i próby udzielenia im pomocy przez opiekunów zastępczych.
Każda z tych historii jest bardzo trudna. W zasadzie bez znaczenia więc, jakie dziecko jest opisywane.
100.
Wieczór taki jak ten (Gargaś Gabriela)
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Sympatyczne czytadełko okołoświąteczne. Czysta rozrywka w zasadzie. Napisane przyzwoicie.
101.
Nowicjuszka (Canavan Trudi)
Gatunek: fantasy
Ten tom znacznie ciekawszy od pierwszego. Dobrze nakreślona historia i wyraziści bohaterowie. Zaczyna podobać mi się styl autorki.
102
Emil ze Smalandii (Lindgren Astrid)
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Przeczytałyśmy w jeden wieczór. Podobało nam się bardzo. Zapomniałam już trochę, z jakim urokiem pisze Lindgren. Niebawem na pewno wrócimy do przygód Emila. :)
103
Jak mniej myśleć: Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych (Petitcollin Christel)
Gatunek: nauki społeczne
Książka jest świetna, fenomenalna, pod warunkiem, że się do niej podejdzie tak jak powinno do wszystkich poradników psychologicznych. Z dużą dozą rozsądku i dystansu. Należy wyraźnie wyszukiwać w niej tego, co nas dotyczy, jeśli mamy do czynienia z opisywanym zjawiskiem. Wtedy nota z okładki jest naprawdę zgodna z rzeczywistością. Książka pozwala wiele zrozumieć.
104
Groźna grota (Snicket Lemony (właśc. Handler Daniel))
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Jak na koniec cyklu wydaje mi się bardzo słaba, powinno iść żwawiej.
105
Lato utkane z marzeń (Gargaś Gabriela)
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Autorka ma trochę jak dla mnie zbyt naiwne rozwiązania, trochę to nie mój styl, ale jeszcze jedna szansa dana.
106
Zamaskowani: O tych, którzy po prostu poszli do pracy (Sieradzan Mateusz (pseud. Pan Pielęgniarka), Siostra Bożenna (pseud.), To nie z mojej karetki (pseud.))
Ocena:5
Gatunek: literatura polska
Podobno teraz zrobiła się moda na wydawanie w formie książkowej Facebookowych wpisów. Jeśli mają być tak ciekawe, jak dla mnie może ona potrwać. I pewnie dla wszystkich, których mało w internetach i o tych ludziach wcześniej nie słyszeli.
Medycy krótko, zwięźle i na temat opowiadają o realiach swojej pracy podczas pierwszej fali pandemii COVID-19, z dystansem i humorem, czasem gorzko, a czasem bardzo na serio. Polecam.
107
Kometa nad Doliną Muminków (Jansson Tove)
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Dla mnie nienadzwyczajne, obojętne. Dziecko chwilami brnęło z trudem.