Dodany: 05.10.2020 17:25|Autor: mirejlle

Czytatnik: Słowo jest darem

Lektury października 2020

72.
Winda widmo (Snicket Lemony (właśc. Handler Daniel))
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Pośmiałyśmy się trochę z mody, porozmawiałyśmy o absurdach z nią związanych, jednym słowem - przydało się dziecku do kształtowania poglądów. :)
73.
Uwięziony krzyk (Naskręt Anna)
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
Jak w każdej opowieści autobiograficznej bardzo subiektywnie. Dużo słuszności, ale tyle samo generalizowania, często krzywdzącego. Książka upewnia w przekonaniu, że wszystko co nas spotyka przeżywamy lepiej albo gorzej w zależności od nastawienia własnej głowy.
74.
Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł)
Ocena: 6
Gatunek: literatura polska
Najlepszy debiut, jaki w życiu czytałam, książka przenikliwa i przenikająca. Bezwzględnie o sprawach ważnych. Potrzebna, przytłaczająca i bardzo życiowa.
Cieszę się, że wiem, że kolejna książka autora w planach wydawniczych. :)
75.
Więcej niż DNA: Geny, drobnoustroje i osobliwe moce, decydujące o tym, jacy jesteśmy (Sullivan Bill)
Gatunek: nauki przyrodnicze
No, na dwoje tu babka wróżyła, książka dobra, interesująca, ale... autor trochę nie jest obiektywny, mimo że uważa inaczej. ;) Do niektórych poglądów za mocno przekonuje. I jeszcze ten typowo amerykański styl dla kretyna, silenie się na śmieszność. Natomiast na pewno dla tematyki warto.
76.
Wredna wioska (Snicket Lemony (właśc. Handler Daniel))
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
Ciągniemy, kontynuujemy, młoda najchętniej, ja trochę mniej, ale niech tam, skończę. :)
77.
Nie tylko mózg: Opowieść psychiatry o ludzkim umyśle (Dudek Dominika, Mazurek Maria)
Ocena:5
Gatunek: nauki społeczne
Rozczaruje się ten, kto oczekuje poważnej naukowej rozprawy.
Przyjemna rozmowa z panią doktor, bardzo ogólna wiedza, za to przystępnie podana, na temat najpowszechniejszych chorób psychicznych.
78.
Przeminęło z wiatrem (Mitchell Margaret)
Ocena: 5
Gatunek: społeczna, obyczajowa
Fabuła w sumie taka sobie, ale za konstrukcje postaci, ich przemiany podczas trwania historii, naprawdę mi się podobało.
79.
Guguły (Grzegorzewska Wioletta)
Gatunek: literatura polska
Wspomnienia z dzieciństwa we wsi lat 80. Lubię czytać o polskich wsiach, weszło. I nie wiedziałam, co to guguły. :)
80.
Dlaczego nikt nie widzi, że umieram: Historie ofiar przemocy psychicznej (Kim Renata)
Ocena: 5
Gatunek: literatura faktu
Przeczytać warto, żeby dostrzec mechanizmy. Żeby uciec na czas. Żeby silna kobieta spróbowała zrozumieć słabszą i nie wyrokowała, że jej to się nigdy nie przydarzy.
81.
Szkodliwy szpital (Snicket Lemony (właśc. Handler Daniel))
Gatunek: dziecięca, młodzieżowa
OK, tym razem nawet i ja się uśmiałam zdrowo, dając dziecku tym samym potwierdzenie, że to w istocie jest fajne. ;) Chodzi o to, że teraz absurdy były bardziej moje. :)
82.
A ja żem jej powiedziała... (Nosowska Katarzyna)
Gatunek: satyra
Nie wszystko do mnie trafia, zapamiętam na niezbyt długo, ale kilka mądrych, ciekawych spostrzeżeń zaliczone.
83.
"Pełnymi garściami" Barbara Turek, Dominika Frydrych
Ocena: 6
Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
Historia dziewczyny z Dziecięcym Porażeniem Mózgowym, w 85 procentach niepełnosprawnej, która pokonuje wszelkie możliwe przeszkody z pomocą Boga i dobrych ludzi. Piękna historia o wartości każdego życia, o człowieczeństwie, o głębokim sensie pomagania, ale i o codziennej walce z samym sobą, podkulaniu ogona i upokorzeniach, naszych zwykłych, ludzkich. Zachwyt!