Dodany: 07.08.2020 22:05|Autor: yyc_wanda

Notki filmowe 06-07, 2020

Według oceny:
Przeminęło z wiatrem / Gone with the wind (USA-1939); ocena 10/10
Słynna ekranizacja słynnej powieści, film którego popularność nie słabnie od 80 lat. Zadziwia fakt, że ten monumentalny film nakręcony został w roku 1939, tak bardzo odbiega od osiągnięć ówczesnej kinematografii. Historia miłości Scarlett O’Hara i Rhetta Butlera na tle wojny secesyjnej i okresu rekonstrukcji. Film, który ciągle wzbudza emocje, bardziej lub mniej pozytywne i co jakiś czas powraca gorącą falą na fora dyskusyjne.
Reżyseria: Victor Fleming
W rolach głównych: Vivien Leigh, Clark Gable, Olivia de Havilland, Leslie Howard, Hattie McDaniel

Lot / Flight (USA-2012); ocena: 9/10
Whip Whitaker jest pilotem linii lotniczych na samolotach pasażerskich, który nie stroni od alkoholu. Kiedy podczas lotu from Orlando do Atlanty następuje awaria samolotu, Whip dokonuje karkołomnego manewru, obracając samolot na grzbiet, by zmniejszyć prędkość spadania i opóźnić lądowanie do czasu, gdy znajdzie się poza terenem zabudowanym. Tym sposobem udaje mu się wylądować na tyle bezpiecznie, by uniknąć eksplozji i uratować pasażerów. Whip Whitaker zostaje okrzyknięty bohaterem, ale na krótko, bo przeprowadzone w szpitalu badania krwi wykazują zawartość alkoholu i kokainy.
Bardzo dobry dramat psychologiczny o konsekwencjach nieprzemyślanych akcji i trudnej walce z nałogiem.
Reżyseria: Robert Zameckis
W rolach głównych: Denzel Washington, Kelly Reilly

Detroit (USA-2017); ocena: 7/10
Temat na czasie. W Stanach, Kanadzie, UK demonstracje na rzecz Black Life Matters, a tu film o podobnych wydarzeniach sprzed ponad 50 lat. Detroit, 1967 rok i rozruchy na tle rasistowskim. Wszystko zaczęło się od brutalnej akcji policyjnej / nalotu na prywatne party w nielicencjonowanym barze w dzielnicy murzyńskiej. W krótkim czasie w całym mieście zaroiło się od marszów protestacyjnych. Film skupia się na wydarzeniach w Algiers Motel. Sprowokowani strzałami z pistoletu-zabawki policjanci wkraczają do akcji w poszukiwaniu autentycznej broni, terroryzując znajdujące się tam osoby – dziesięciu Murzynów i dwie białe prostytutki. Bestialskie zachowanie policjantów, zwłaszcza dowodzącego grupą oficera-psychopaty, zapiera dech w piersiach, tym bardziej, gdy pamięta się, że film relacjonuje autentyczne wydarzenia.
Reżyseria: Kathryn Bigelow
W rolach głównych: John Boyega, Will Poulter

Wasp Network (France/Brazil/Spain-2019); ocena: 6/10
Lata 90. ubiegłego wieku i dwie grupy polityczne kubańskich uchodźców w Maiami. CANF (Cuban American National Fundation) stara się za wszelką cenę osłabić reżim Castro, nie przebierając przy tym w środkach. Organizowane zamachy terrorystyczne na ośrodki turystyczne mają na celu odstraszenie turystów i osłabienie gospodarki, co powinno spowodować szybsze załamanie się reżimu. Druga grupa to Wasp Network działająca z polecenia Castro, której zadaniem jest uniemożliwianie tych akcji terrorystycznych. Na tym tle historia jednej rodziny kubańskiej. Trochę to wszystko było zagmatwane i czasami trudno było się zorientować kto z kim i dlaczego, ale w całości film był niezły i na koniec całe to polityczne zamieszanie zrobiło się nieco bardziej zrozumiałe. Jak dla mnie historie pojedynczych osób były dużo ciekawsze od tła politycznego.
Scenariusz filmu oparty na autentycznych wydarzeniach opisanych przez brazylijskiego dziennikarza, Fernando Moraisa w książce pt „The Last Soldiers of the Cold War”
Reżyseria: Olivier Assayas
W rolach głównych: Penelope Cruz, Edgar Ramirez, Wagner Moura

Władza / Broken City (USA-2013); ocena: 6/10
Thriller polityczny ukazujący korupcję na urzędowych stanowiskach i akcję byłego policjanta, obecnie prywatnego detektywa, próbującego dotrzeć do sedna intrygi. Taki sobie kryminałek, którego treść ulatnia się zaraz po oglądnięciu.
Reżyseria: Allen Hughes
W rolach głównych: Mark Wahlberg, Russell Crowe, Cathrine Zeta-Jones

Roman J. Israel, Esq (USA-2017); ocena: 6/10
Prawnik z syndromem Aspergera, samotnik, który spędził lata niejako za kulisami, przygotowując materiały do spraw, które w sądzie reprezentował jego wspólnik. Po śmierci wspólnika wchodzi w całkowicie obcy świat, w kórym sam musi zadbać o siebie. Świat, w którym ludzie patrzą na niego jak na dziwaka a on, próbując się dostosować, popełnia gafę za gafą... Jakoś nie mogłam się zaangażować w problemy głównego bohatera. Cały film oglądnęłam ze średnim zainteresowaniem.
Reżyseria: Dan Gilroy
W rolach głównych: Denzel Washington, Colin Farrell

Mad Men (USA-2007); ½ season 1; ocena: 5/10
Oglądnęłam 6 odcinków i mam dość. To ma być Ameryka lat 60.? Mężowie pracują na odpowiedzialnych, suto zakrapianych alkoholkem stanowiskach, w ciągu dnia wykrawają sobie godzinę lub dwie na seks pozamałżeński, żony prowadzą nudne życie kury domowej, wpadają w depresję... i to by było na tyle. Nie mam zamiaru marnować czasu w oczekiwaniu, że akcja się rozkręci.

School Life (France-2019); ocena: 4/10
Film o uczniach i nauczycielach ze szkoły w podmiejskiej, kolorowej dzielnicy Paryża. Niewiele się w nim dzieje. Dużo ruchu i hałasu niesfornej młodzieży. Niektórzy uczniowie ordynarni i bezczelni i jedna pani counselor/opiekunka z grona pedagogicznego, która ich rozumie. Dydaktyczna opowiastka, która ma pokazać, że uczniów trzeba starać się zrozumieć i im wybaczać. Może. Ale ciekawe czy pani counselor byłaby tak samo wyrozumiała, gdyby to ją uczeń zaatakował stekiem ordynarnych wyzwisk.

Notki filmowe 03-05, 2020