Dodany: 16.10.2019 12:30|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zmarł Bohdan Butenko

Nie żyje Bohdan Butenko – rysownik i ilustrator, autor komiksów, książek i scenografii teatralnych (np. do Kabaretu Starszych Panów). Spod jego kreski wyszły takie postacie jak Gapiszon, Kwapiszon, Gucio i Cezar. Artysta miał 88 lat. Bohdan Butenko był także autorem ilustracji do czasopism jak „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek”, „Płomyk”.

Butenko opracował graficznie i zilustrował ponad 200 książek innych autorów. Przez blisko 20 lat Bohdan Butenko współpracował z TVP. Jego twórczość obejmuje między innymi ośmioczęściowy cykl ilustrowanych książeczek o Kwapiszonie (1975-1981), "Pierwszy! Drugi!! Trzeci..." (1975), "Zabawy z Gapiszonem" (1990), "Bałwanka Gapiszona" (2001), popularnonaukowe książki dla młodzieży "Całe życie Marianny czyli historia Francji" (1976), "O książce. Mała encyklopedia nastolatków" (1987), komiksy dla dzieci, plakaty, obrazy i filmy animowane.

Użytkownik: ka.ja 16.10.2019 19:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie żyje Bohdan Butenk... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Zazwyczaj nie biorę udziału w internetowym wspominaniu zmarłych, ale tym razem zrobię wyjątek - jest mi strasznie przykro, że pan Butenko już nie zilustruje żadnej książki. Uwielbiałam jego rysunki od czasów Misia - czasopisma dla najmłodszych, ale tak naprawdę doceniłam geniusz ilustracji Butenki, kiedy wpadł mi w ręce już wtedy zaczytany przez poprzednich właścicieli egzemplarz Cyryl, gdzie jesteś?: Krótka, ale powieść (Woroszylski Wiktor) - nie umiem sobie nawet wyobrazić tej książki w innej oprawie graficznej. Jak inaczej miałby wyglądać kapral Rozkrok? A Olimpia? A Zyzio i jego ohydny ząbek? Czy zrozumiałabym, czym jest entropia, gdyby nie Butenko? Wątpię.
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 17.10.2019 13:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Zazwyczaj nie biorę udzia... | ka.ja
Tworzył jeszcze dla Przekroju i tam też go wspominają - jest na głównej stronie: https://przekroj.pl i tu w sekcji "do czytania": https://przekroj.pl/tag/Bohdan%20Butenko
Użytkownik: Ged 16.10.2019 21:23 napisał(a):
Legendarny twórca. Smutno.
Użytkownik: beatrixCenci 16.10.2019 21:27 napisał(a):
[*]
Użytkownik: miłośniczka 17.10.2019 11:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie żyje Bohdan Butenk... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ilustrator wielu książek, które szalenie mile wspominam z dzieciństwa. Wielka, wielka szkoda. Niech mu niebo kolorową kreską będzie. [*]
Użytkownik: mucha tse tse 21.10.2019 15:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie żyje Bohdan Butenk... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja najbardziej lubię ilustracje Bohdana Butenki do wierszy Jana Brzechwy. To dzięki jego ilustracjom, wiersze zapadły mi w pamięć na lata. Cudownie jest do nich wracać, za każdym razem budzą mój uśmiech. Genialny twórca. Wielka szkoda.