Dodany: 2019-04-23 13:23|Autor: dot59

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich


Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku.

23 kwietnia to dzień istotny dla światowej literatury ze względu na rocznice śmierci i urodzin wielu pisarzy. Tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Tego dnia przypada także rocznica urodzin wielu twórców, m.in. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich narodził się w Katalonii. W 1926 roku jeden z wydawców w Walencji zgłosił propozycję utworzenia święta poświęconego książce. Pomysł przypadł do gustu zarówno Katalończykom, jak i wszystkim Hiszpanom. Od 1930 dzień książki obchodzony jest w całej Hiszpanii, a od 1964 roku święto jest wpisane do kalendarzy we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
Na świecie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich stał się oficjalnym świętem w 1995 roku dzięki działalności UNESCO. Obchody Dnia Książki stały się na tyle popularne, że od 2001 roku UNESCO co rok wybiera Światową Stolicę Książki. Pierwszą z nich był Madryt. W 2014 roku stolicą książki został Wrocław. W 2019 roku przeniosła się ona z Aten do Szardży (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

24. edycja Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich będzie celebrować literaturę i czytanie, koncentrując się szczególnie na znaczeniu wzmacniania i ochrony języków rdzennych. Od czasu przyjęcia Deklaracji praw ludów tubylczych w 2007 roku, UNESCO angażuje się w sprawy ludności rdzennej, wspierając lokalne społeczności w promowaniu i próbach zachowania ich wiedzy i języków,

„Książki są formą ekspresji kulturowej, która przenika i jest częścią wybranego języka. Każda publikacja jest tworzona w odrębnym języku i jest przeznaczona dla czytelników właściwych dla danego języka. Książka jest zatem pisana, produkowana, wymieniana, używana i doceniana w danym środowisku językowym i kulturowym. W tym roku podkreślamy ten ważny wymiar, ponieważ w 2019 r. obchodzony jest Międzynarodowy Rok Języków Tubylczych, prowadzony przez UNESCO, w celu potwierdzenia zaangażowania społeczności międzynarodowej we wspieranie rdzennych ludów w zachowaniu ich kultur, wiedzy i praw” -  powiedział Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. 

 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: