Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

„Skaza” Roberta Małeckiego - najlepszy polski kryminał miejski 2018 roku

Autor: Małgorzata_Opiekun BiblioNETki

Data dodania: 2019-04-08 17:54

Podczas zakończonego w sobotę festiwalu Kryminalna Piła książka „Skaza” Roberta Małeckiego została uhonorowana Nagrodą dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2018. Laureat otrzymał statuetkę oraz 5 tysięcy złotych.

„Po ciekawej trylogii sensacyjnej z dziennikarzem Markiem Benerem Robert Małecki postanowił zmierzyć się z konwencją klasycznego kryminału. Zdawać by się mogło, że pisarz podszedł do zadania ostrożnie, by nie rzec zachowawczo, wykorzystując dobrze sprawdzone, a przez to bezpieczne schematy. Głównym bohaterem jest policjant po przejściach. Miejscem akcji prowincjonalne miasto Chełmża, a intryga kryminalna wiążę się z tajemnicami z przeszłości. Nic nowego? Jak najbardziej. A jednak Małecki do każdego z tych schematów dołożył coś własnego i oryginalnego” – czytamy w laudacji.

„Pogrążony w głębokim, paraliżującym smutku, aż na granicy autyzmu, komisarz Gross jest jedną z najpełniejszych psychologicznie i najciekawszych postaci jakie w ostatnich latach pojawiły się w krajowej prozie kryminalnej. W opisie prowincjonalnej Chełmży Małecki połączył realistyczny konkret z mrocznym i dusznym klimatem miejskim. Genius loci Chełmży jest przekonujące! Intrydze kryminalnej Małecki nadał dynamikę, która była znakiem rozpoznawczym prozy sensacyjnej tego pisarza. Małecki napisał swój pierwszy kryminał, który okazał się świetny i wybijający na tle innych” – dodano.

Wyróżnienie, w ramach Nagrody Kryminalnej Piły, Dyrektora Regionalnego Centrum Kultury w Pile trafiło do Marka Krajewskiego, autora powieści „Mock. Pojedynek”.

Wyróżnienie, w ramach Nagrody Kryminalnej Piły, Komendanta Szkoły Policji w Pile trafiło do rąk Ryszarda Ćwirleja, autora powieści „Już nikogo nie słychać”.

Podziel się:

komentarzy: 2

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: Ged 2019-04-09 20:23 napisał(a):

Odpowiedź na: Podczas zakończo... | Małgorzata_Opiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Miejska powieść kryminalna? A cóż to takiego?

Linka Odpowiedz

Użytkownik: sowaOpiekun BiblioNETki 2019-04-10 00:42 napisał(a):

Odpowiedź na: Miejska powieść kryminaln... | Ged Pokaż rodzica

Z Przerwy na Reklamę: „»Czytelnicy coraz częściej sięgają po powieści kryminalne nie tylko dla zagadki 'kto zabił?'. Szukają dodatkowych wartości – a takie może nieść właśnie kryminał miejski. Miasto jawi się w nim nie tylko jako przestrzeń, w której toczy się akcja, ale jako pełnoprawny bohater – równie interesujący, a nierzadko ciekawszy niż postaci opisane w książce. Kryminał miejski przynosi nie tylko obserwacje z zakresu architektury czy historii, swoiste wycinki z tkanki miasta. Pozwala także osadzić akcję powieści w konkretnych realiach. A czytelnicy przecież kochają chadzać śladami swoich ulubionych bohaterów!« - wyjaśniała nam Ewa Dąbrowska, jedna z organizatorek Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu” (http://przerwanareklame.pl/marketing/kryminalny-marketing-terytorialny-czyli-jak-pisarze-promuja-polskie-miasta/).

Linka Odpowiedz