Dodany: 05.03.2019 23:24|Autor: J

Czytatnik: #?!

Jotny marzec 2019

1 (11). Wilki (Wajrak Adam) (4,5) audio

Adam Wajrak, miłośnik przyrody i dziennikarz o niej piszący, opublikował książkę o wilkach i o własnych z nimi doświadczeniach. Tak naprawdę jest to coś w rodzaju autobiografii i wspomnień, z których spora część z wilkami się wiąże. Jednak jest tam też o innych zwierzakach, jak i o życiu prywatnym autora. Wrażliwców należałoby ostrzec o dość obrazowych opisach związanych z naukową pracą partnerki autora, która zajmowała sie padliną.

Wajrak pisze o swojej własnej ewolucji, jeśli chodzi o stosunek do wilków: jak od nabytego strachu przeszedł do fascynacji, czy wręcz zachwytu nad tymi zwierzętami. Przekonuje, że rozpowszechniony nie tylko w Polsce, ale w całej Europie, histeryczny lęk przed nimi nie ma żadnego uzasadnienia, gdyż to nikt inny jak człowiek właśnie jest najbardziej przerażającą istotą dla takich stworzeń jak wilki. Do tego stopnia, że wadera nie jest w stanie zdobyć się na obronę swych szczeniąt przed człowiekiem, który je wybiera z gniazda, bądź na oczach matki zabija. Jako ciekawostkę przytacza fakt, że za czasów Jagiellonów nikt się specjalnie wilków nie lękał, a królewskie rozporządzenia stawiały te "straszliwe bestie" w jednym rzędzie z bobrami czy... wiewiórkami.

Jeszcze w trakcie lektury audioksiążki miałem okazję się przekonać, jak bardzo miał rację autor w sprawie nieuzasadnionej nagonki na te drapieżniki. Ktoś tam został pokąsany przez wilka. Nie wiadomo, czy zwierzę nie miało wścieklizny, albo czy nie było przez człowieka zabrane z gniazda jako szczenię (posiadanie na łańcuchu zamiast zwykłego burka prawdziwego wilka jest w pewnych kręgach podobno wielce nobilitujące). I już ministerek stwierdza publicznie, że nie tylko wilki, ale i inne chronione gatunki są problemem, i że ta wredna Unia systemowo wytępić ich nam co prawda nie pozwoli, ale jest luka w prawie, że można w szczególnych przypadkach wydawać zezwolenia indywidualne na odstrzał, więc oni teraz będą "na każdy wniosek" taką zgodę wyrażać[1]. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że na taką postawę decydujący wpływ ma silna awersja kacyka rządzącej sitwy do dzikiej przyrody — wystarczy wspomnieć Rospudę, Puszczę Białowieską, jak też wcześniejsze jego wywody, że Niemce swoją przyrodę zniszczyły i dzięki temu się rozwinęły, a nam teraz złośliwie nie pozwalają analogicznego scenariusza zrealizować.

Nieukończone:
* 7EW (Stephenson Neal) () ebook w oryginale, czyli Seveneves
* Wszystkie lektury nadobowiązkowe (Szymborska Wisława) () ebook — to się zdecydowanie lekturą bardzo długoterminową stało
* Wszechświat w twojej dłoni: Niezwykła podróż przez czas i przestrzeń (Galfard Christophe) () audio / ebook — zarzucam na razie, ale wrócę później
* Szczęśliwy X: Matematyka na co dzień (Strogatz Steven) () ebook — zarzucam na razie, ale wrócę później

Zobacz też:
* Jotny luty 2019
* Jotny kwiecień 2019

Przypisy:
[1] "Ochrony gatunkowej nie mamy zamiaru zdejmować, ponieważ będzie konflikt z Europą. Lepiej robić to małymi krokami, a skutecznie, czyli wyrażając zgodę na każdy wniosek dotyczący redukcji tych chronionych gatunków zwierząt" — https://wiadomosci.wp.pl/wilki-przez-cztery-dni-czekaly-na-okazje-do-ataku-dramatyczna-relacja-rolniczki-z-bieszczad-6285708837931137a