Pierwszy w Polsce Festiwal Książki Psychologicznej

Autor: PolecaneOpiekun BiblioNETki

Data dodania: 2018-10-24 13:45

1 osoba poleca ten tekst.

Ludzkie słabości, ciemne i jasne strony natury, skomplikowane relacje i dynamika zjawisk społecznych. To tylko część tematów, które na czynniki pierwsze rozłożą uczestnicy pierwszej edycji Festiwalu Książki Psychologicznej. Podczas blisko 20 godzin warsztatów, spotkań i dyskusji reprezentacja wybitnych naukowców oraz publiczność zmierzy się z najbardziej intrygującymi zagadnieniami współczesnej psychologii, które mają niebagatelny wpływ na codzienne życie. Festiwal odbędzie się w dniach 26-27 października w Sopocie.

Festiwal Książki Psychologicznej to wydarzenie, jakich próżno szukać na kulturalnej, społecznej i naukowej mapie Polski. To pierwsza i jedyna taka impreza, która skupia najwybitniejszych przedstawicieli polskiej psychologii i prezentuje ich badawczy oraz wydawniczy dorobek. To wydarzenie angażujące najwyższej klasy profesjonalistów, skierowane zarówno do pasjonatów posiadających podstawową wiedzę psychologiczną, ale też do osób, które chcą dopiero poznać jej tajniki i dowiedzieć się, jak determinuje ich codzienność i wpływa na postrzeganie rzeczywistości. W trakcie wydarzenia będzie można kupić książki psychologiczne nie tylko autorów biorących udział w wydarzeniu.

Organizatorzy Festiwalu stawiają na najmocniejsze i najwyżej cenione nazwiska w tej dziedzinie oraz na najlepsze, często nagradzane tytuły. Profesorowie Wiesław Łukaszewski, Bogdan Wojciszke, Małgorzata Kossowska, Bolesław Niemierko czy Edward Nęcka to nazwiska o ugruntowanej pozycji i międzynarodowej renomie. Grono gości wydarzenia zasilą także utytułowani autorzy dr hab. Romana Kadzikowska-Wrzosek oraz dr hab. Tomasz Grzyb. Nie zabraknie również młodych naukowców i autorów książek, między innymi Natasza Kossakowska-Berezecka i Tomasz Besta opowiedzą o tym, jak unikać uprzedzeń wobec innych, a lekarz psychiatra Wojciech Pączek o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Moderatorem obu festiwalowych dni będzie Piotr Bucki, a gospodarzem części spotkań dziennikarz Marcin Rotkiewicz. Dzięki nim publiczności pozna tak złożone zagadnienia, jak tolerancja i źródła uprzedzeń w coraz bardziej spolaryzowanym społeczeństwie oraz posłuszeństwo i uległość wobec autorytetów. Wykładowcy i prowadzący warsztaty pokażą, jak w nauce i życiu codziennym, funkcjonują takie pojęcia i zjawiska, jak „siła woli”, mądrość, wiedza. Porozmawiają o zmorze dzisiejszych czasów, czyli depresji, a także o chorobie dwubiegunowej afektywnej i o tym, co wynika ze spotkania nauki z praktyką. Niewątpliwą atrakcją będzie również możliwość zobaczenia „na żywo” słynnej maszyny z eksperymentu Stanleya Milgrama i wypróbowania na sobie samym mocy szoków elektrycznych, którymi rażono badanych podczas eksperymentu.

Ideą Festiwalu Książki Psychologicznej jest popularyzacja osiągnięć tej dziedziny. Motorem napędowym jest zaś pasja zdobywania wiedzy, odkrywania i promowania najlepszych wydawnictw psychologicznych oraz popularnonaukowych, które ukazują się na polskim i światowym rynku. Inicjatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Smak Słowa specjalizujące się w publikacjach psychologicznych. Współorganizatorem jest Uniwersytet SWPS. Organizatorzy chcą pokazać, w jaki sposób książki wybitnych psychologów tłumaczą mechanizmy rządzące współczesnym światem. I dowieść, że nauka, która zaczyna się w laboratoriach i gabinetach naukowców, cenna wiedza, pochodząca z badań, są podstawą rozumienia zachowań społecznych i postaw indywidualnych.

Festiwal Książki Psychologicznej, 26-27 października, Sopot

Organizator: Wydawnictwo Smak Słowa

Współorganizator: Uniwersytet SWPS

Partnerzy: Biblioteka Sopocka i Sopot Centrum

Miejsce: Sopoteka, ul. Tadeusza Kościuszki 14

Patronat honorowy: Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu

Na wybrane spotkania i warsztaty będą obowiązywały zapisy.

Więcej informacji na stronie internetowej Festiwalu: www.festiwalksiazkipsychologicznej.pl

komentarzy: 3

Użytkownik: Asienkas 2018-10-26 20:34 napisał(a):

Odpowiedź na: Ludzkie słabości, ciem... | PolecaneOpiekun BiblioNETki Pokaż rodzica

Fascynująca sprawa. Aż żal, że nie mogę tam byc.

Użytkownik: martynika13 2018-10-30 09:36 napisał(a):

Szkoda że o Targach Książki w Krakowie ani pół słowa ...

Użytkownik: Anna125 2018-10-30 21:51 napisał(a):

Odpowiedź na: Szkoda że o Targach Książ... | martynika13 Pokaż rodzica

Cholipciuś, masz rację. Dziękuję, zaraz sprawdzę, zapomńiałam.
Już wiem główna nagroda - Po trochu (Gogola Weronika)
Zdawało mi się, źe jest przyznawana też nagroda dla tłumacza, nie znalazłam, ale może się pomyliłam.