Dodany: 20.02.2005 08:30|Autor: antecorda

Książka: Tryumf ojca Valentino: Opowiadania
Marshall Bruce

Najpiękniejsza historia miłosna

Nie polecę tej niewielkiej książeczki Państwu ze względu na opowiadanie tytułowe, choć jest tak bardzo "w stylu Marshalla". To opowieść o księdzu, który, zarobiwszy trochę pieniędzy, przełamując swój egoizm pozbywa się ich na rzecz innych.

Nie polecę jej też ze względu na inne opowiadania, z których jedne są lepsze ("Wesołych świąt", "Cud"), inne gorsze ("Matka Boska Śnieżna")), a wszystkie ściśle osadzone w tym bezosobowym i delikatnie zaznaczającym tylko chrześcijańskie sympatie autora stylu pisania. Nie to jest tu najpiękniejsze.

Najpiękniejsze jest jedno opowiadanie, które aż rzuciło mną o ścianę. Nigdy w życiu nie czytałem tak dobrej historii miłosnej, bo przecież większość takich opowieści traktuje o kolejnych paroksyzmach namiętności, szarpiących bohaterami na wszystkie strony. Większość takich historii to zręczna gra kilkoma wyświechtanymi toposami; różnią się jedynie imionami bohaterek i bohaterów. Tutaj tak nie jest.

To jest historia dwojga ludzi, którzy kiedyś się spotkali i zapłonęli namiętnością do siebie. Po latach jedno z nich powraca w to miejsce i... ale dalej nie zdradzę, bo to jest opowiadanie z pointą, która mnie najbardziej zauroczyła, dla której wyróżniłem ten utwór spośród innych zawartych w tym tomie. A nosi on tytuł "Cała przyjemność" i to jest właśnie to, co Państwu polecam. Z całego serca!

Użytkownik: Lykos 24.02.2005 09:19 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie polecę tej niewielkie... | antecorda
W zamierzchłych czasach przeczytałem "Chwałę córy królewskiej" i wspominam ją ciepło. Dzięki za zachętę do lektury opowiadań Marshalla.