Dodany: 13.09.2018 12:34|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Film biograficzny o młodości Astrid Lindgren w kinach od 5 października

Znamy ją jako starszą panią, która napisała fenomenalne (choćby „Dzieci z Bullerbyn” czy „Pippi Pończoszanka”) książki dla dzieci.Taką też Astrid poznajemy w pierwszych scenach filmu Christensen, gdy odbiera życzenia urodzinowe, przesłane przez dzieci z całego kraju. Pisarka cofa się pamięcią do lat młodości – wspomina, jak za zgodą rodziców zaczęła pracować w lokalnej gazecie, a przy okazji uwikłała się w romans z wiele od niej starszym przełożonym. „Młodość Astrid” to jednak nie tylko biografia popularnej pisarki, to przede wszystkim opowieść o losie niezależnej kobiety, która chce żyć na własnych warunkach i mieć możliwość rozwijania swojego niebywałego talentu literackiego.

„W dzieciństwie Astrid Lindgren była jedną z moich wielkich bohaterek. Jestem Dunką, ale dużą część dzieciństwa spędziłam w Smalandii (w południowej Szwecji), gdzie dorastała również pisarka. Doświadczyłam tej natury i krajobrazu, co ona. Moja matka kochała dzieci i pracowała z dziećmi, była wielką fanką Astrid Lindgren. O jej książkach rozmawiałyśmy przez cały czas, byłyśmy z nimi bardzo związane. Astrid była pierwszą osobą, która dała mi egzystencjalne wykształcenie, te książki traktowały o dobru i złu, płci, odwadze, odpowiedzialności i wolności. To są ważne zagadnienia w rozmowach z dziećmi. Nie pamiętam swojego życia bez niej, Pippi zawsze tam była od czasu, gdy miałam 3 lub 4 lata, a może nawet wcześniej” – opowiada reżyserka Pernille Fischer Christensen.

W sieci pojawił się już zwiastun „Młodości Astrid”. Film miał premierę pod koniec lutego na festiwalu w Berlinie, podczas Gali Specjalnej Berlinale. W Polsce można go było zobaczyć w lipcu na festiwalu Transatlantyk, na którym zdobył główną nagrodę. Oficjalnie do polskich kin trafi 5 października. W główną rolę wcieliła się Alba August, którą polscy widzowie mogą kojarzyć z serialu „Zakładnicy z metra”.