Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Zmarł noblista V.S. Naipaul

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2018-08-14 09:49

W sobotę BBC poinformowało, że wieku 85 lat zmarł w swoim domu w Londynie wybitny brytyjski pisarz V.S. Naipaul, laureat Nagrody Nobla w 2001 roku.

„Był gigantem we wszystkim, co robił, i umarł w otoczeniu tych, których kochał, żyjąc życiem pełnym wspaniałej kreatywności i przedsięwzięć. Cała jego siła tkwiła w prostocie języka, która była wynikiem skrupulatnej pracy” – oświadczyła żona pisarza, Nadira Naipaul.

V.S. Naipaul urodził się 17 sierpnia 1932 roku w Chaguanas, w rodzinie hinduskich imigrantów pochodzących z północnych Indii. W 1950 roku wygrał stypendium Oksfordu i wyjechał na studia do Anglii. Trzy lata później otrzymał dyplom. Po studiach pracował jako prezenter BBC oraz krytyk literatury beletrystycznej w „New Statesman”.

Zadebiutował  w 1957 roku powieścią na temat brytyjskiej kolonii w Trynidadzie i Tobago „Masażysta cudotwórca”, rok później wydał utrzymane w podobnie ironicznym stylu „Wybory w Elwirze”. Międzynarodowy rozgłos zyskał dzięki wydanej w 1961 roku powieści „Dom pana Biswasa”, opisującej Anglię z perspektywy przybysza z kolonii. W późniejszych latach zrezygnował z prozy humorystycznej na rzecz literatury o bardziej pesymistycznym wydźwięku.

Naipaul zajmował się tematyką kolonialną. Fakt, że jego twórczość nie była hermetyczna, doceniła Akademia Szwedzka, nazywając go „spadkobiercą Conrada, który maluje zmierzch imperiów z perspektywy moralisty”. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymał w 2001 roku „za jednolity punkt widzenia i nieprzekupne badania, które zmuszają nas, by dostrzec obecność przemilczanej historii”.

Oprócz Nobla Naipaul zdobył Somerset Maugham Award za zbiór opowiadań „Nasza ulica” (1961), Bookera za zbiór opowiadań „W wolnym kraju” (1971) oraz T.S. Eliot Award for Creative Writing (1986).

 

Zdjęcie: by Faizul Latif Chowdhury - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53289330

Podziel się:

komentarzy: 1

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 2018-08-14 12:00 napisał(a):

Odpowiedź na: W sobotę BBC poinformow... | Wiadomości Pokaż rodzica

Mamy w katalogu: Dom pana Biswasa (Naipaul Vidiadhar Surajprasad) - można podmienić w nocie powyżej.

Linka Odpowiedz

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku