Dodany: 13.08.2018 18:14|Autor: antypater

Dobra opowieść o wojnach państwa nowoasyryjskiego.


Pan Piotr Biziuk zaserwował swoim czytelnikom bardzo dobrze napisaną książkę o wojnach państwa nowoasyryjskiego, na której to stronicach, na całe szczęście, ani nie przegadał ani nie spłycił poruszanego przez siebie tematu. Tytuł tego opracowania może wydawać się z pozoru mylący, albowiem brzmi on ''Babilon 729 - 648 p. n. e.'' (link: Babilon 729-648 p.n.e. (Biziuk Piotr)), ale nic bardziej mylnego, albowiem dla działań wojskowych państwa nowoasyryjskiego to właśnie Babilon bardzo często był ich centralnym ''punktem''. Ów ''punkt'' na mapie był na tyle problemowy dla wojowniczych i nieustępliwych Asyryjczyków, że raz, czyli w 689 roku p. n. e. asyryjski król Sanheryb dosłownie wymazał go zarówno z mapy, jak i z krajobrazu Międzyrzecza. Ową ''poprawkę kartograficzną'' szybko usunął jego syn i następca, czyniąc to słynne miasto lepszym i piękniejszym, dzięki czemu w latach 60-tych V wieku p. n. e. grecki historyk Herodot miał co opisać dla potomności ze swoich podróży po krainie między dwiema rzekami leżącej. Co prawda Asyryjczycy zdobyli oraz złupili niepokorny Babilon jeszcze kolejny raz w 648 roku p. n. e., ale nie było to już tak dotkliwe dla zabudowy miasta, jak wspomniane wyżej wydarzenie wcześniejsze.

Na stronach prezentowanej pracy wojskowość asyryjska i babilońska są przedstawione w sposób skrótowy, ale informatywny. Autor nie lubi zbytniego ''lania wody'', co należy mu poczytać za spory plus.

Ze szkodą dla całej bardzo dobrej książki pan Biziuk nie opisał burzliwego oraz niezwykle dramatycznego końca państwa asyryjskiego, jaki to nastąpił w niecałe czterdzieści lat (bo w roku 609 p. n. e.) od wydarzeń, na jakich zakończył on snucie swojej udanej opowieści.

Z racji poruszanego tematu autor wspomina też o Elamitach, wschodnich sąsiadach Mezopotamczyków, z którymi to mieszkańcy międzyrzecza dopiekali sobie wzajemnie bez skrupułów przez całą swoją długą egzystencję. Wspomniane waśnie zatargi, pomiędzy tymi dwiema wielkimi i zapewne analogicznie ewoluującymi w czasie cywilizacjami zakończył dopiero podbój perski w VI wieku p. n. e.

Jest to godna uwagi pozycja książkowa, wydana w serii Historyczne Bitwy.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 189
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: