Dodany: 29.06.2018 12:57|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie żyje Harlan Ellison

Harlan Ellison, ceniony autor opowiadań sci-fi, zmarł we śnie w nocy z 28 na 29 czerwca. Amerykański pisarz, krytyk, wydawca i edytor antologii fantastycznych był również autorem scenariuszy do seriali takich jak „Star Trek” i „Po tamtej stronie”.

Najsłynniejszą pracą Ellisona jest wydawna w 1967 roku legendarna antologia „Niebezpieczne wizje”, która złamała wiele tabu w fantastyce i pokazała, że SF może być literaturą wysokich lotów.

- Uważam fantastykę za najszlachetniejszy z gatunków i dlatego ją uprawiam. Nigdzie indziej nie znajdziemy takiego bogactwa, głębi i potęgi obrazu, ani takiej różnorodności tropów, metafor i wzorców stanowiących dokładnie sedno tego, co w swojej psychologii zawarł Freud i piszący o archetypach Jung, ponieważ są tak uniwersalne i wywodzą się z naszych pierwotnych korzeni... Istnieje wytłumaczenie, dlaczego religijna prawica boi się Harry'ego Pottera, który sprzedaje się jak świeże bułeczki. Dzieje się tak, ponieważ siła fantazji jest zniewalająca i może śmiało stawić czoła pseudoreligijnemu prawicowemu bajdurzeniu. W fantastyce dostrzegamy ziarenko prawdy - mówił o gatunku science fiction.

Harlan Ellison był wielokrotnie nagradzany: za zekraniozowane opowiadanie „Chłopiec i jego pies” otrzymał w 1976 roku Nagrodę Saturna, za całokształt pracy wyróżniono go Nagrodą Brama Stokera oraz Nagrodą World Fantasy Award, wielokrotnie przyznawano mu też Nagrodę Locusa. Jednocześnie był postacią bardzo kontrowersyjną, znaną ze swoich mocnych wypowiedzi i wystąpień. Na okładce jednej z jego książek napisano, że jest „być może najbardziej kłótliwym człowiekiem na Ziemi”.

Ellison zmarł w wieku 84 lat.

Zdjęcie: Pip R. Lagenta - cropped from, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37624874

Użytkownik: Stormbringer 29.06.2018 14:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Harlan Ellison , cenio... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo smutna wiadomość. Do dziś mam w pamięci jego opowiadanie pt. "Nie mam ust, a muszę krzyczeć" - klasyka.