Dodany: 17.04.2018 10:33|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Tylko mózg!

Recenzuje: Piotr Kowalik

Mózg stanowi najbardziej skomplikowaną strukturę w organizmie człowieka. Dzięki niemu potrafisz czytać – łączyć litery w wyrazy, a te w zdania. Analizuje on przeczytany tekst i tworzy szlaki pamięciowe, potrafi powiązać fakty i wydarzenia, a co najważniejsze – interpretować czytany tekst. Dzięki niemu potrafisz czytać między wierszami (jeżeli wiesz, co mam na myśli).

Lekarze jednoznacznie nazywają wiek XXI wiekiem mózgu. Mają nadzieję, że przyniesie on odpowiedzi na wiele istotnych pytań odnośnie do działania tego organu.

Kaja Nordengen wykonała kawał dobrej roboty, pisząc „Mózg rządzi”– moja znajoma powiedziała, że to taki Cejrowski wśród publikacji o mózgu. Nie sili się na erudycję, unika też typowego języka medycznego. Postawiła na prosty przekaz, tak aby osoby niemające żadnego związku z medycyną mogły ją swobodnie przeczytać i dowiedzieć się, co i jak z tym mózgiem. A jest czym się interesować! Mózg to nie tylko baza naszej wiedzy, ale główny dowódca wszystkich procesów, jakie zachodzą w naszym ciele. To on tak naprawdę rządzi światem!

Ta książka jest typową pozycją popularnonaukową (z akcentem na popularno-) i taki też miał być jej wydźwięk. Autorka chciała zainteresować maksymalnie szeroki krąg odbiorców, zachęcić do sięgania po bardziej fachowe opracowania dotyczące mózgu. To udało się jej doskonale!

Autor: Kaja Nordengen
Tytuł: Mózg rządzi
Tłumacz: Milena Skoczko
Wydawnictwo: Marginesy, 2018
Liczba stron: 239

Ocena recenzenta: 5,5

Użytkownik: fugare 05.11.2018 11:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Recenzuje: Piotr Kowali... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Książka odkrywa tajemnice mózgu nie zawsze dostępne jego użytkownikom. Moim zdaniem troszkę przereklamowana "rozrywkowa" forma tej publikacji, może dlatego, że jestem już po lekturze znakomitej książki Rafała Ohme "Emo Sapiens.." (to dopiero jest rozrywka!). Polecam obie książki!