Dodany: 22.01.2018 11:46|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

9 osób poleca ten tekst.

Niecodzienna biblioteka w Ankarze

Ponad 6 tys. książek uratowali pracownicy służb oczyszczania miasta w Ankarze. Dzięki temu powstała wyjątkowa biblioteka, a książki znalazły dom.

Ta niezwykła historia zaczęła się w zwyczajny dzień. Pracownicy ankarskich służb oczyszczania miasta rozpoczęli swoją zmianę i nic nie zapowiadało odkrycia, którego mieli wkróce dokonać. Podczas pracy znaleźli worek na śmieci pełen książek i postanowili zaopiekować się znaleziskiem. Tak narodził się pomysł stworzenia wyjątkowej biblioteki, której cały zbiór stanowią książki wyrzucone na śmieci. Gdy lokalne media nagłośniły tę akcję, zaangażowali się w nią również mieszkańcy Ankary. Jest mi bardzo smutno, że te książki są wyrzucane na śmieci – mówi jeden z mieszkańców miasta, biorący czynny udział w ich ratowaniu, po czym dodaje: –  nasze społeczeństwo powinno wykazać się większą świadomością. To duża strata

Bibliotekę założono w budynku, w którym dawniej mieściła się cegielnia. Początkowo była dostępna tylko dla pracowników firmy zajmującej się oczyszczaniem miasta, lecz od września zeszłego roku mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy stolicy. Ponadto część zbiorów jest udostępniania szkołom oraz zakładom karnym. W ten sposób nie tylko uratowano tysiące ciekawych książek, lecz także promuje się czytelnictwo i wspiera lokalne instytucje.

Czytelnicy, którzy odwiedzą tę niezwykłą bibliotekę, mogą znaleźć lektury odpowiadające ich potrzebom i zainteresowaniom; oferuje ona szeroki wybór tytułów, np. beletrystykę, publikacje i pomoce naukowe, literaturę dla młodszego odbiorcy i komiksy – do czytania na miejscu lub wypożyczenia do domu.  Zanim poszczególne pozycje trafią do księgozbioru, są dokładnie sortowane i sprawdzane. Dopiero po przejściu przez kontrolę mogą otrzymać pieczątkę i pełnoprawnie zasilić zbiór. W bibliotece znajduje się również kącik szachowy. Twórcy ankarskiej książnicy mają nadzieję, że uda im się przekształcić samochód służący do przewozu śmieci w obwoźną bibliotekę.

Zdjęcie: Fotolia

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 22.01.2018 13:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Ponad 6 tys. książek u... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Piękna inicjatywa! Zwłaszcza jak sobie uprzytomnimy, ile książek idzie na przemiał albo ląduje na śmietniskach tylko dlatego, że przez ileś lat ktoś ich w danej bibliotece nie wypożyczył, albo że czyjś kompletowany przez dekady domowy księgozbiór nie przypadł do gustu spadkobiercom.
Użytkownik: sowa 22.01.2018 14:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Piękna inicjatywa! Zwłasz... | dot59Opiekun BiblioNETki
Ujmująca historia. I – być może – cenna wskazówka dla innych, gdzie indziej?
Użytkownik: Anna125 22.01.2018 19:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Ujmująca historia. I – by... | sowa
Tez mi się ogromnie podoba ta inicjatywa!
Użytkownik: Panterka 23.01.2018 08:33 napisał(a):
Odpowiedź na: Ponad 6 tys. książek u... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
A co tam, wypowiem się.
Podobają mi się takie inicjatywy.
Ponieważ boli mnie to, co moja własna biblioteka robi z książkami.
Pali je.
Wiecie, ja rozumiem, że magazyny nie są z gumy i trzeba robić selekcję. Rozumiem, że nikt raczej nie sięgnie po pisaną po włosku książkę o impotencji z lat pięćdziesiątych.
Zaproponowałam, żeby oddać organizacji "Papierowa rewolucja". Zbierają makulaturę, by za zebrane pieniądze kupić wyprawki szkolne dla dzieci. Zgodzono się i oddano 5 czy 7 ton. Powiedzmy od razu - w większości nie ma czego żałować, to były głównie dzieła marksistowsko-leninowskie w ilościach znacznych.
W jakiś tydzień po akcji przyszła kierowniczka czytelni i opiórkowała pomysł, gdyż "lipa nie akcja, książki zamiast na makulaturę trafiły na allegro".
Primo - co za różnica? Chyba lepiej, że trafiły do osób, które chcą je czytać?
Secundo - nie, to nie akcja "Papierowej Rewolucji". To akcja ludzi ze skupu. Kto nie był w skupie i nie widział dyskretnie (lub nie) odłożonych książek, mosiężnych emblematów, żelazek z duszą etc, ten jeleń. Goście zarabiają ratując rzeczy. Chwała im za to.
Wracając do tematu - kierowniczka powiedziała, że nie. Więcej książek nie odda. Może kiermasz "książka za złotówkę"? Nieee, napracować sie trzeba, bo każdą książkę trzeba opatrzyć pieczątką "wycofano ze zbiorów".
I co jakiś czas dwóch panów przenosi worki książek do kotłowni. Nikt o tym nie wie, nawet osoby pracujące w wypożyczalni i czytelni.
Użytkownik: OlimpiaOpiekun BiblioNETki 23.01.2018 09:03 napisał(a):
Odpowiedź na: A co tam, wypowiem się. ... | Panterka
Nie każda biblioteka tak postępuje. U mnie było (i jest nadal, bo koleżanki mi opowiadają) tak, że książki zniszczone i takie, których nikt już od dawna nie czyta, wędrowały na makulaturę i za pieniądze w ten sposób pozyskane, biblioteka kupuje nowe książki.

Mało tego znam filie, które bardzo dokładnie rozpisują, które książki i kiedy były kupione za makulaturę i czytelnik może te zestawienia obejrzeć.

Uważam to za dobry pomysł i dobre wykorzystanie środków.
Użytkownik: Panterka 25.01.2018 10:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie każda biblioteka tak ... | OlimpiaOpiekun BiblioNETki
U nas jedna z bibliotek kilka razy w roku organizuje "Książkę za złotówkę". To właśnie książki wycofane z księgozbioru, które da się jeszcze przeczytać. A także książki, które przynoszą na ten cel sami czytelnicy. Od początku akcji zebrano około 44 tysięcy złotych. Mamy miejsca, gdzie książki można po prostu zostawić i jak ktoś będzie chciał, to sobie weźmie. Ale nie. W mojej muszą palić, bo im się tyłka ruszyć nie chce.
Użytkownik: martamatylda 23.01.2018 14:15 napisał(a):
Odpowiedź na: A co tam, wypowiem się. ... | Panterka
Palenie książek to palenie odpadów, co jest prawnie zabronione. Sprawą można zainteresować lokalną Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska lub straż miejską. Również anonimowo.