Dodany: 06.06.2010 09:41|Autor: Veite

Powiew nowości

"Niedokończone opowieści" Mistrza Tolkiena są zbiorem opowieści Beleriandu i Śródziemia, zarówno tych dawniejszych, jak i tych bliższych fabule "Władcy Pierścieni". Zbiór zawiera nieopublikowane dotąd teksty - o przybyciu Tuora do Gondolinu, o Aldarionie i Erendis, o Galadrieli i Celebornie, o przyjaźni Gondoru z Rohanem, o poszukiwaniu Pierścienia Jedynego; poza tym znajdziemy tu również rozprawy na temat Druedainów, Istarich oraz Palantirów.

Wszystkie te opowieści wnoszą coś nowego do świata, który znamy i kochamy. Poznajemy wiele szczegółów, nieznane postaci, wydarzenia - pozornie mało istotne - na które zabrakło miejsca w "Silmarillionie". Dla prawdziwych fanów Mistrza książka będzie znakomitym uzupełnieniem posiadanej wiedzy o Beleriandzie i Śródziemiu. Ma ona swój niesamowity, niepowtarzalny urok. Sprawiają to różne warianty poszczególnych fragmentów, co z kolei powoduje, że nie ma jednej, tej ostatecznej i najwłaściwszej wersji wymyślonej historii.

"Niedokończone opowieści" są napisane podobnie do "Silmarillionu" - językiem trudnym, skomplikowanym, archaicznym, wielokrotnie podniosłym i patetycznym. Mam jednak nadzieję, że czytelnikom, podobnie jak mnie, nie będzie to przeszkadzało, przeciwnie - że będą cieszyć się pięknymi metaforami w opisach i dumnymi słowami bohaterów.

Użytkownik: ambarkanta 26.06.2010 22:24 napisał(a):
Odpowiedź na: "Niedokończone opowieści"... | Veite
Pamiętam wielkie oczekiwanie na polskie tłumaczenie tej książki. Masz rację, dla fanów Tolkiena te szczegóły i kulisy wydarzeń są wprost nieocenione. Nowa perspektywa dla poznanych już opowieści potwierdziła wielowymiarowość Śródziemia. Utkwił mi też w pamięci obraz z opowieści o Gondolinie, gdy przypadkiem krzyżują się drogi braci Tuora i Turina, który krzyczy u źródeł Ivrinu: Ivrin, Faelivrin! Ciekawa jest historia Aldariona i Erendis z Numenoru, o wyprawie do Ereboru, jak też pozostałe historie :-) Niedawno światową premierę miały "Dzieci Hurina", wyjątek z "Niedokończonych opowieści" - u nas w świetnym przekładzie Agnieszki Sylwanowicz, w niemal dosłownym brzmieniu.