Dodany: 24.05.2010 15:41|Autor: iwowzi

Książki i okolice> Książki w szczególe> Assegai (Smith Wilbur)

Saffron czy Amber?

Uwaga wnikliwi czytelnicy i miłośnicy prozy Wilbura Smitha!

Już na samym początku czytania najnowszej powieści tego autora* znalazłam poważny błąd. Zastanawiam się, czy to pomyłka w tłumaczeniu, czy może autor pogubił się już w drzewie genealogicznym stworzonej przez siebie rodziny. Otóż w "Triumfie słońca" żoną Penroda jest Amber, natomiast w "Assegai" jest nią - poznana także w poprzedniej powieści - jej siostra Saffron. Co Wy na to?

Sprawdziłam, na oficjalnej stronie autora zamieszczone jest drzewo genealogiczne Courtneyów, w którym wyraźnie pokazano, że Ryder Courtney ożenił się z Saffron Benbrook i doczekali się syna Leona, głównego bohatera "Assegai". Tu zaś Leon mówi o ciotce Saffron, żonie Penroda Ballantayna. Trochę mnie to rozprasza, niemniej jednak zamierzam do końca przeczytać powieść, oczywiście mam zamiar podzielić się z Wami wrażeniami.

Pozdrawiam wszystkich biblionetkowiczów.
Użytkownik: iwowzi 27.05.2010 20:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Uwaga wnikliwi czytelnicy... | iwowzi
To znowu ja. Przeczytałam już książkę i znalazłam potwierdzenie, że to jednak autor się pomylił. Leon czytając list od matki dowiaduję się, że napisała ona kolejną powieść. W Triumfie słońca autorką pisanych powieści o przeżyciach podczas oblężenia Chartumu i pobytu w haremie jest Amber, żona Penroda. W Assegai to matka Leona pisze powieści. No cóż, tu Leon i jego przygody są treścią powieści, więc te małe nieścisłości w tle nie ujmują nic z powieści. W ocenie dałam tylko 4,5 dlatego że zbyt realistycznie opisywane safari wprawiało mnie w nastrój przygnębienia. Nie znoszę jak cierpią niewinne zwierzęta, a safari to nic innego jak zabijanie dla przyjemności, ale rozumiem to, że aby oddać sens i przybliżyć czytelnikowi realia życia w buszu autor musiał tak to przedstawić.W tym miejscu czekam na komentarze. Co myślicie o nowej powieści Wilbura Smitha? Czy będą jeszcze kontynuacje? Na stronie internetowej autora nic nie znalazłam na ten temat, ale może...bardzo bym chciała. Polubiłam Courtneyów.