Dodany: 26.04.2017 13:27|Autor:

z okładki


Eksplozja cyfrowej technologii, jakiej obecnie doświadczamy, zmienia nie tylko sposób, w jaki żyjemy i komunikujemy się ze sobą, ale i nasze mózgi, które ulegają gwałtownej i głębokiej przemianie. Codzienny kontakt z zaawansowaną technologią pobudza przemiany komórek mózgowych i uwalnianie się neuroprzekaźników, wzmacniając stopniowo nowe szlaki neuronowe w naszych mózgach i osłabiając stare. Na skutek obecnej rewolucji technologicznej nasze mózgi ewoluują szybciej niż kiedykolwiek!

Technologia cyfrowa wpływa również na nasze odczuwanie, zachowanie i funkcje naszych mózgów. Choć jesteśmy nieświadomi zmian zachodzących w obwodach neuronowych, czyli w oprzyrządowaniu mózgu, utrwalają się one w wyniku powtórzeń. Proces ewolucji mózgu ujawnił się gwałtownie przez zaledwie jedno pokolenie i być może, choć najmniej oczekiwany, stanie się najbardziej kluczowym z postępów w ludzkich dziejach. Od czasu odkrycia sposobu używania narzędzi przez naszych przodków ludzki mózg nie zmagał się z tak poważnym i dramatycznym wyzwaniem.

[Vesper, 2011]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 201
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Anna125 26.04.2017 20:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Eksplozja cyfrowej techno... | Rosco
Bo ja wiem, czy tak gwałtownej przemianie? Ewolucja tak szybko - zdaje mi się - nie działa. Wydaje mi się, że generalnie zwiększa się poziom stresu i zmniejsza zdolność koncentrowania uwagi. Ścieżki utrwalają się przez myślenie, a nie pochłanianie wiadomości i ich przeglądanie. To jest bardzo ciekawe, co się utrwala?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: