Dodany: 23.01.2017 16:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Niewidzialni” – książka, która pomaga zrozumieć problem bezdomności

Niewidzialni„Wyobraź sobie czytanie o spaniu na mrozie i fizyczne jego odczuwanie. Im ciekawszy tekst, tym dłużej czytasz. Im dłużej czytasz tym bardziej Ci zimno. Im bardziej Ci zimno, tym wyraźniej czujesz o czym tekst traktuje” – piszą o swojej inicjatywie pomysłodawcy książki Niewidzialni. Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego przedstawia książkę bez kolorowej okładki, bez tytułu, w dodatku wydrukowaną farbą, która ujawnia litery tylko w ujemnej temperaturze. Składają się one we wzruszające wspomnienia, opisujące przykrą codzienność wiersze, reportaż, a nawet sztukę teatralną – ich autorami są osoby bezdomne. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności. Tylko w tym roku zamarzło już 75 osób.

Książka za sprawą treści pozwala zrozumieć tych, którzy mają bardzo niewiele, a mimo to nie utracili wrażliwości. Poświęcenie czasu lekturze daje możliwość, by w wielu przezroczystych na co dzień twarzach zobaczyć ludzi o takich samych uczuciach jak nasze. Natomiast jej forma wręcz zmusza do tego, by w dosłowny sposób wczuć się w ich trudną sytuację.

„Ludzie bezdomni są kategoryzowani według krzywdzących stereotypów. Zapominamy, że tak jak my mieli kiedyś pracę, domy, rodziny i przyjaciół, których stracili z różnych, nierzadko niezależnych od siebie powodów. Przez brak wrażliwości, nieustanny pośpiech, a nawet ignorancję otoczenia utracili oni także nadzieję na to, że mogą zmienić swoje życie. Liczymy, że nasza inicjatywa pomoże wpłynąć na postrzeganie osób bezdomnych, oddając im głos i pokazując ich zwykłą, ludzką wrażliwość” – mówi Marek Sekretny, Prezes Fundacji Kapucyńskiej.

Więcej informacji nt. inicjatywy znajduje się na stronie ZobaczNiewidzialnych.pl. Tam też można zakupić książkę.

Źródło: materiały prasowe

Użytkownik: agnesines 23.01.2017 19:17 napisał(a):
Odpowiedź na: „Wyobraź sobie cz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Książka od kilku dni jest już w naszej bazie.

Na razie jest niewidzialna, ale wierzę, że komuś z BiblioNETkowiczów uda się ją przeczytać i napisać parę słów...
Użytkownik: agnesines 23.01.2017 19:34 napisał(a):
Odpowiedź na: „Wyobraź sobie cz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
W książce między innymi tekst Jacka Hugo-Badera pt. "Charlie w Warszawie" http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,12701082,Ch​arlie_w_Warszawie.html
Użytkownik: miłośniczka 24.01.2017 13:24 napisał(a):
Bardzo ciekawy projekt!