Dodany: 13.04.2010 18:21|Autor:

Yukio Mishima (1925-1970) - wybitny pisarz japoński. Był wielbicielem i mistrzem japońskich sztuk walki, kendo i karate, oraz miłośnikiem japońskiej tradycji cesarskiej, dziedzictwa swych samurajskich przodków. Przekonany o niszczeniu tych wartości przez zachodni materializm Mishima popełnił harakiri. Jego dzieło obejmuje kilkanaście powieści (z których kilka zostało sfilmowanych), trzydzieści trzy sztuki teatralne, dwa reportaże z podróży, liczne eseje i opowiadania. Po polsku ukazały się: "Na uwięzi. Ballada o miłości", "Złota pagoda", "Wyznanie maski".

"Yukio Mishima, uznawany na świecie za jednego z najwybitniejszych, obok Yasunariego Kawabaty, Kobo Abe i Kenzaburo Oe, japońskich pisarzy XX wieku, znany jest już polskim czytelnikom z kilku powieści, opowiadań i dramatów. Niemniej jednak to dopiero dzięki zbiorowi »Zimny płomień« mamy okazję ujrzeć wielkie bogactwo tematyczne i stylistyczne właściwe twórczości tego japońskiego pisarza, a wraz z nim poznać Mishimę niestereotypowego, ciągle poszukującego, zaskakującego wielością swoich twarzy".

Beata Kubiak Ho-Chi (fragment "Posłowia")

"Przejrzysta, wizyjna, erudycyjna proza. Mishima przygląda się swoim bohaterom chłodnym, przenikliwym wzrokiem".
C.P. Snow

"Mishima osiągnął takie połączenie myśli, wizji i wyrazu, jakie stało się udziałem zaledwie garstki pisarzy XX wieku".
"Sunday Telegraph"

"(Mishima) posiadał moc tworzenia potężnych mitów. Jego powieści to esencja wizji".
Arthur Miller

[Świat Książki, 2008]