Dodany: 16.11.2016 09:26|Autor:

Otwarte i wolnodostępne środowisko R zyskało w ostatnich latach ogromną popularność. Język R jest jednym z podstawowych narzędzi w warsztacie wielu analityków danych, statystyków (data scientists), badaczy opinii i rynku, specjalistów (business intelligence) czy naukowców.

Większość publikacji dostępnych nie tylko na polskim, ale i zagranicznym rynku wydawniczym skupia się na omawianiu sposobów wykorzystywania środowiska R w różnych zastosowaniach praktycznych, m.in. w ekonomii, medycynie, bioinformatyce, psychologii, socjologii czy naukach technicznych. Objaśnia zatem sposób korzystania z szablonowych rozwiązań na zasadzie "kucharskich przepisów". Ta oto książka jednak stawia sobie za cel wspomóc Czytelnika w jego drodze ku programistycznej samodzielności – aby mógł wyjść poza gotowe schematy i śmiało mierzyć się z nowymi wyzwaniami, przed jakimi stawia nas tzw. era informacji.

Książka skupia się na dogłębnym wyjaśnieniu zasad funkcjonowania środowiska R. Nie można jej jednak nazwać po prostu kursem programowania. Jest tak dlatego, że R jest ściśle związany z bogatymi obszarami swoich zastosowań. Czytelnik dowie się więc, w jaki sposób przeprowadzać w R obliczenia symulacyjne i numeryczne, jak implementować algorytmy przetwarzania danych, pobierać, tworzyć i przygotowywać zbiory danych do analizy, automatyzować bardzo żmudne – gdyby je wykonywać ręcznie – zadania czy też tworzyć raporty, tabele i wykresy.

[Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016]