Dodany: 10.11.2016 08:36|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023154950Opiekun BiblioNETki

„Klub Pickwicka” Charlesa Dickensa – patronat medialny

Klub Pickwicka, Charles Dickens„Pierwsze promienie światła, które rozjaśniły grube ciemności towarzyszące ukazaniu się nieśmiertelnego Pickwicka na horyzoncie uczonego świata, pierwszą urzędową wzmiankę o tym niepospolitym mężu, znajdziemy w protokołach Klubu Pickwicka”. (Ch. Dickens, Klub Pickwicka”)

26 października odbyła się premiera kolejnego patronatu medialnego BiblioNetki – Klubu Pickwicka Charlesa Dickensa. Wznowienie powieści w klasycznym tłumaczeniu Włodzimierza Górskiego ukazało się nakładem Wydawnictwa MG.

Rzecz opowiada o grupce starszych panów, którym przewodzi Samuel Pickwick. Gentlemani są nieco znudzeni codzienną londyńską banalnością (także umysłową), więc ruszają na wyprawę po przygodę. Jednocześnie zamierzają prowadzić liczne badania krajoznawczo-kulturowe, by poszerzyć swoją wiedzę.

Jak informuje  wydawca, Klub Pickwicka to połączenie powieści obyczajowej, satyry, farsy i romansu łotrzykowskiego. Dickens opisuje podróż po Anglii dobrodusznego pana Pickwicka, twórcy nowej teorii skakania żab, i jego groteskowych przyjaciół. Angielski humor manifestuje się w powieści zarówno w pełnych komizmu scenkach rodzajowych, jak i w charakterystykach występujących postaci. Uwięzienie pana Pickwicka pod zarzutem niedotrzymania obietnicy małżeństwa daje w końcowych partiach utworu okazję do przeprowadzenia ostrej krytyki angielskiego prawa i sądownictwa.

Powieść napisana jest z niezwykłym rozmachem, jej stronice zaludnia blisko trzystu bohaterów. Postaci są zindywidualizowane, zwłaszcza pod względem języka. Dzieło Dickensa zaskakuje bogactwem humoru przemieszanego z ironią, satyrą i sarkazmem.

Charlesa Dickensa nie trzeba nikomu przedstawiać – to wybitny przedstawiciel XIX-wiecznej literatury angielskiej w okresie panowania królowej Wiktorii. W swoich powieściach szczególnie podkreślał niesprawiedliwość i ludzką krzywdę, a także bezduszność w stosunku do ludzi ubogich. Znany jest niemal na całym świecie z klasycznej Opowieści wigilijnej.

Serdecznie polecamy powieść Dickensa czytelnikom spragnionym w te mroźne wieczory nie tylko sporej dawki przygód, lecz także lektury doskonale odzwierciedlającej społeczne realia Anglii w XIX wieku.

Użytkownik: sowa 10.11.2016 14:34 napisał(a):
Odpowiedź na: „Pierwsze promien... | UzytkownikUsuniety04​282023154950Opiekun BiblioNETki
Czytałam "Pickwicka" tak strasznie (wręcz przerażająco) dawno, że chyba pora do niego wrócić. Chociaż może niekoniecznie ze względu na realia XIX-wiecznej Anglii, dziękuję uprzejmie ;-).
Użytkownik: Pingwinek 10.11.2016 21:08 napisał(a):
I znów MG... Kupować? Wersja nieokrojona?
Użytkownik: misiak297 10.11.2016 21:26 napisał(a):
Odpowiedź na: I znów MG... Kupować? Wer... | Pingwinek
Aż zerknąłem do swojego wydania Prószyńskiego (seria Klasyka). Oni (poza jednym knotem) wydają nieokrojone wersje. U mnie owszem tłumaczył Włodzimierz Górski, ale UZUPEŁNILI Zofia i Wiktor Popławscy. Nie wiem, na czym to uzupełnienie polegało, możliwe, że wstawili te okrojone fragmenty.

Myślę, że najlepiej napisać do MG z pytaniem, czy to jest wersja z uzupełnieniem.
Użytkownik: Pingwinek 10.11.2016 21:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Aż zerknąłem do swojego w... | misiak297
O, to uzupełnienie to cenna informacja, Misiaku. Dziękuję za zwrócenie mi na to uwagi. Może faktycznie powinnam napisać z zapytaniem do MG, chociaż nie wiem, czy nastawiać się na uczciwą odpowiedź. Ten sam problem co z "Klubem Pickwicka" Dickensa mam z cyklem "W poszukiwaniu straconego czasu" Prousta (wspominałam o tym na forum). Bardzo mnie kusi nowe wydanie MG, lecz boję się byle jakiej wersji.
Użytkownik: Pingwinek 11.11.2016 20:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Aż zerknąłem do swojego w... | misiak297
Z ciekawości dopytam jeszcze, na jaki knot uważać ;)
Użytkownik: misiak297 12.11.2016 00:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Z ciekawości dopytam jesz... | Pingwinek
Rodzina Palliserów (Trollope Anthony)
Użytkownik: Pingwinek 12.11.2016 01:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Rodzina Palliserów | misiak297