Dodany: 20.03.2010 11:14|Autor: szara23

Ogólne> Matury

Erotyzm...

Witam

Mój temat maturalny to "Erotyzm jako temat literacki. Przedstaw ujęcia tego zagadnienia odwołując się do wybranych utworów z różnych epok". Moim założeniem jest ukazanie jak pisarze przedstawiali ten motyw (czysta miłość, kazirodztwo, homoseksualizm, zwyczajny seks i zdrada itp), ale nie wiem czy ta literatura jest odpowiednia do ujęcia tych tematów. Zastanawiam się między: "Pieśń nad Pieśniami" (obowiązkowo), "Diabeł i piekło" z "Dekameronu", wiersz Verlaine'a, "Nieznośną lekkość bytu" (obowiązkowo), "Lolitę", wiersz Tetmajera "Lubię kiedy kobieta..." wiersz Boya-Żeleńskiego "Pieśń o mowie naszej". Chciałabym wybrać z tej literatury 4 pozycje.

Dodam jeszcze, że mam problem z literaturą przedmiotu, bo te co mam w domu mają się nijak do mojej literatury podmiotu.

Z góry dziękuję za pomoc...
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 27.03.2010 17:18 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam Mój temat matura... | szara23
O literaturę przedmiotu rzeczywiście nie jest łatwo - wiem, bo w zeszłym roku osoba z rodziny przygotowywała prezentację na zbliżony temat, i sama też jej pomagałam szukać w różnych bibliotekach.
Na pewno można wykorzystać coś takiego, jak:
Romanse literatury (Vogler Henryk) (ale o ile pamiętam, chyba nie jest tam omówiona żadna z wybranych przez Ciebie pozycji)
Miłość a świat kultury zachodniej (Rougemont Denis de) (odnosi się głównie do czasów dawniejszych; trochę przyciężka w czytaniu, ale można z niej wyłowić parę interesujących cytatów; dostałam ją, o dziwo, w małej bibliotece na prowincji)
Mity o miłości (Rougemont Denis de) (poniżej link do omówienia, zorientujesz się, czy się przyda: http://wyborcza.pl/1,75517,1332158.html)
Erotyzm w literaturze dawnych wieków (Wróbel Zdzisław)
Erotyzm w literaturze nowożytnej (Wróbel Zdzisław)
(tych dwóch nie znam, ale sądząc po tytułach, może to być to, o co Ci chodzi; jeżeli mieszkasz blisko dużego miasta z siedzibą uczelni, pewnie tam będą w jakiejś bibliotece osiągalne).
Użytkownik: fijolek4 28.03.2010 19:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam Mój temat matura... | szara23
Co do literatury podmiotu, to może jakiś erotyk Tuwima? Przedstawiał on seks w zawoalowany sposób, a jednak jego aluzje są czytelne. Poza tym sama proszę o radę na temat: zima jako natchnienie poetów, dwa oblicza: pozytywne i negatywne, była bym wdzięczna za wszelką pomoc.
Użytkownik: verdiana 29.03.2010 11:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam Mój temat matura... | szara23
Polecam Twojej uwadze książki Bataille'a: "Erotyzm", "Historię erotyzmu" i "Łzy Erosa".