Dodany: 28.09.2016 18:21|Autor: UzytkownikUsuniety08​252023075941

Książki i okolice> Pomoc

Czym jest komiks? Książką, czasopismem?

Czy komiks to książka czy czasopismo? Jak zakwalifikować?
Użytkownik: ania0818 28.09.2016 20:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy komiks to książka czy... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Ciekawy wątek, ciekawe pytanie! :)
Według mnie ani jedno, ani drugie. Bardziej zakwalifikowałabym komiks do opowiadania.
Użytkownik: UzytkownikUsuniety08​252023075941 28.09.2016 21:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Ciekawy wątek, ciekawe py... | ania0818
A nazwa formy publikacji?
Użytkownik: Jakolinka 28.09.2016 22:10 napisał(a):
Odpowiedź na: :) A nazwa formy publika... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Najłatwiej sprawdzić po prostu czy ma ISBN czy ISSN. Bo może być i książką i czasopismem (jak np. Kaczor Donald)
Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 29.09.2016 09:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Najłatwiej sprawdzić po p... | Jakolinka
Czasem wydawcy posługują się ISSN, żeby zróżnicować kanały dystrybucji (albo sposób rozliczania), a sama zawartość, czy forma nie różni się od niektórych komiksów z ISBN.
Użytkownik: Ged 28.09.2016 22:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy komiks to książka czy... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Czasopismo może zawierać komiksy, podobnie jak opowiadania, ale w żadnym wypadku nie można postawić znaku równości między tymi pojęciami. Dla komiksów przyjęło się używać formy zeszyt / album, ukuto też termin "powieść graficzna" dla bardziej rozbudowanych form. Myślę, że najbardziej logiczne jest nazywanie komiksu po prostu książką, ewentualnie w przypadku krótszych utworów - opowiadaniem. Oczywiście nie wyczerpuje to tematu, bo istnieje wiele wydawnictw zeszytowych składających się na dłuższą opowieść. W tym wypadku może "powieść w odcinkach"? :)
Użytkownik: Nero26 06.10.2016 12:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Czasopismo może zawierać ... | Ged
Czasopismem może być tak komiks jak np wcześniej wymieniony kaczor donald, według mnie komiks to komiks i nie ma co drążyć tematu :) jeżeli jest to książka w formie komiksu oczywiście, bo takie jak własnie kaczor donald to już czasopismo w formie komiksowej, ja to tak widzę :D
Użytkownik: mika_p 14.10.2016 21:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy komiks to książka czy... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Na przykładzie Kaczora Donalda :)
Czasopismem dla mnie są te wydawnictwa, w których jest sporo interakcji z czytelnikami, a komiksowe historyjki sa tylko jednym z elementów.
Książką są zbiory historyjek typu "gigant", w których interakcja z czytelnikami jest podobna, jak w seriach wydawniczych, tj. "za dwa tygodnie nowy tom" i " jak chcesz kupić poprzednie, to skontaktuj się z nami w taki a taki sposób".

No i jeszcze podejście wydawcy :)
Czasopisma komiksowe (te dla dzieci, innych nie znam) wydawane są na cienkim, sztywnym, łatwo drącym się papierze. Formy książkowe wydawane są na miękkim, z tekturową okładką.
Użytkownik: cvn 27.04.2017 12:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Czy komiks to książka czy... | UzytkownikUsuniety08​252023075941
Czasopisma to wydawnictwa seryjne - muszą ukazywać się co jakiś czas, mają iSSN, wspólny tytuł.
Książka to wydawnictwo zwarte - jednostka kompletna w jednej części lub kompletna (bądź przewidziana do skompletowania) w określonej liczbie oddzielnych części.

Komiks może mieć postać zarówno książki, jak i czasopisma. Zależy, czy ukazuje się seryjnie bez z góry ustalonego końca :)