Komentarze użytkownika Fortima_pl

Pisarze pod pseudonimem

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 19:15

Weronika Hort ("Tułacze dzieci") - Hanka Ordonówna - Maria Anna z Pietruszyńskich hr. Tyszkiewiczowa Jan Brzechwa - Jan Lesman Jan Lechoń - Leszek Serafinowicz Bolesław Leśmian - Bolesław Lesman (stryjeczny brat Jana Brzechwy)

Zobacz całą dyskusję

Książka z myśliwstwem w tle

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 18:52

Wykaz pozycji literackich o tematyce łowieckiej można znaleźć w każdym numerze miesięcznika "Łowiec Polski". Głównie są to wspomnienia myśliwych, ale trafia się też beletrystyka, poradniki, zagadnienia szkolenia psów myśliwskich, itp. Warto sprawdzić; skądinąd wiem, że myśliwi, którzy jako członkowie PZŁ prenumerują "Łowca", nieczęsto do tych spisów zaglądają.

Zobacz całą dyskusję

Książki dla dzieci, które chętnie przeczytają też dorośli

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 18:42

Proponuję starą książkę Nikołaja Nosowa "Wesoła rodzinka". Akcja osadzona jest co prawda w ZSRR w okresie komunizmu, ale nie ma nic wspólnego z polityką. Jest to opowieść o dwóch chłopcach (pionierach, a jakże), którzy samodzielnie zbudowali inkubator i wyhodowali w domu stadko kurczaczków bez kwoki. Bardzo fajna, pouczająca książka dla dzieciaków w wieku 8 - 12 lat.

Zobacz całą dyskusję

Właśnie czytam/przeczytałem gniota...

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 18:29

Dorzucam następne kwiatki: - Twoje! - wyszeptały bezpamiętne usta jego. Stefcia wyglądała niesłychanie. Papa Prątnicki w mętach społecznych miał pewne zastosowanie. - I uśpiłaś we mnie lamparta... Tyle "spod dużego palca". Przy okazji zdanko z humoru zeszytów, które jednak mogło wyjść spod rączego pióra Mniszkówny: Ordynat Michorowski arystokratycznie rozdął chrapy.

Zobacz całą dyskusję

Czy rozumiem Witkacego?

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 18:14

Dawno temu było... Ale faktycznie, Witkacy jest ciężko strawny. Zresztą w ogóle wszelkie wizje świata schizofreników bądź osób w transie narkotycznym są raczej średnio zrozumiałe. A mimo to ludzie czytają, dzieła trwają i mają dziesiątki wydań. Coś w tym jest.

Zobacz całą dyskusję

Imiona i nazwiska pisarzy

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 18:04

Pisarze pisarzami, ale we współczesnej polityce też mamy niezłe zagwozdki. Obecny przewodniczący Rady Europy, Holender, nazywa się Herman Van Rompuy. I co teraz?... ;)

Zobacz całą dyskusję

Muzyka inspirowana literaturą

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 17:54

Opera "Eugeniusz Oniegin" Czajkowskiego, przeniesienie na scenę muzyczna poematu Aleksandra Puszkina, ze wspaniałą arią Leńskiego (tenor) i majestatycznym polonezem. Ciekawe, czy z naszego "Pana Tadeusza" dałoby się zrobić operę, i kto ze współczesnych kompozytorów mógłby się podjąć takiego wyzwania...

Zobacz całą dyskusję

Kto słucha Beatlesów?

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 17:44

Mam szczególny sentyment do całej płyty "Revolver". A z pojedynczych piosenek - "I Wanna Hold Your Hand", "Twist and Shout", no i oczywiście "Yesterday". Zresztą każdy utwór Beatlesów był swego czasu przebojem. Są niepowtarzalni!

Zobacz całą dyskusję

Czym jest dla Was muzyka ?

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 17:29

Czasem nawet nie tylko lekkim. Fantastycznie jest odpłynąć od rzeczywistości, słuchając koncertu e-moll Chopina albo symfonii "Z Nowego Świata" Dworzaka. W innych sytuacjach rolę "promu" może spełniać Chór Aleksandrowa, w jeszcze innych muzyka The Beatles. Ale klasyka górą. ;)

Zobacz całą dyskusję

polski odpowiednik "jet lag"

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 17:07

Niektórzy stosują też określenie "niedoczas". Okropne, pretensjonalne! :( "Dług czasowy" jest wyrażeniem dość nieprecyzyjnym, nie wszystkim kojarzy się od razu z tym, z czym powinno. "Zespół zmiany strefy" jest chyba lepszy. To fakt, że niektóre angielskie określenia są krótsze i "poręczniejsze", ale przecież można stworzyć nasze własne...

Zobacz całą dyskusję

Zapomniałam słowa!

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 16:56

Może jednak "przejrzysty"? "Transparentny" to kalka z angielskiego, a słowo "transparent" ma w języku polskim zupełnie inne znaczenie. Po co nam ten groch z kapustą?

Zobacz całą dyskusję

Głupie wyrazy używane w życiu codziennym

Autor: Fortima_pl Dodany 11.01.2013 16:45

Oj, można boki zrywać, czytając ten wątek! :) Ale uwaga: czym innym jest żargon młodzieżowy, swoisty dla każdego pokolenia, a czym innym niepoprawne mówienie i pisanie. Jeszcze czym innym nadużywanie jakiegoś słowa. Było tu o "masakrze" - istotnie, jest nadużywana. Wcześniej była "porażka" (ależ ona jest ubrana, porażka!). A z żargonu młodych podoba mi się "gęstokrwisty" (ciężko myślący). Za naszej młodości mówiło się CKM (ciężko kapująca mózgown...

Zobacz całą dyskusję
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: