Dodany: 27.07.2016 22:31|Autor:

Pytanie o świadomość dotyka zagadnień z pogranicza filozofii, antropologii, psychologii, a także psychiatrii i medycyny. Wymaga wszechstronnej wiedzy o danych i możliwościach teoretycznego ich ujmowania z zakresu ludzkiej percepcji, myślenia, życia afektywnego, funkcjonowania mózgu i ciała oraz innych doświadczeń, w które angażuje się świadomość człowieka. Książka stanowi oryginalne opracowanie interdyscyplinarnego zagadnienia, w którym autor zebrał dostępną dziś wiedzę na temat świadomości i ujął ją w szerokich ramach teoretycznych. Zrobił to zarówno kompetentnie, jak i z polotem. Jest to książka, która będzie służyć nie tylko studentom i naukowcom, ale także osobom poszukującym tego, co duchowe.

"Do sedna świadomości należy autokreacja, czyli aktywność i tworzenie możliwości, które nie dają się przewidzieć na bazie dotychczasowej wiedzy o niej (…). Gdy mówi się o świadomości, ma się na myśli świadomość występującą wraz z intelektem, z »ja«, z wolą, w ogóle z psychicznością. Nic nie wskazuje na to, by istniała świadomość sama w sobie. O niej samej trudno jest w ogóle mówić i pisać. Uwzględnianie tej trudności należy do sedna filozoficznych rozważań o świadomości (a takie właśnie tutaj podejmuję)".

ze "Wstępu"

[Eneteia, 2011]