Dodany: 25.07.2016 10:15|Autor: Phi

Czytatnik: Czytatnik

Z Klubem 2

Następne starcie :)
Dziwny świat Tomasza Nipernaadiego (Gailit August)
Wędrówka po liwońskiej wsi obfitująca w przygody. Bohater za każdym razem podaje się za kogoś innego. Oszust? Prędzej marzyciel lub artysta. Przez co realizm splata się z nierzeczywistością. Książka całkiem dobra.

Argonauci dalekiej Północy (Kuwajew Oleg)
Wydobywanie złota na Syberii. Książka daleka od westernów o poszukiwaczach złota i awanturnikach u Londona, bo to grupy inżynierów specjalistów poszukują złota na zlecenie państwowych zakładów. Psychologiczne portrety kolegów i opisy pracy. Mimo to pozycja zbliża się do przygodowej przez emocje bohaterów przy szukaniu, obraz tundry i tubylczej ludności. Autor z zawodu geolog, sam brał udział w wyprawach, dlatego jego powieść to trochę literatura faktu przykryta beletrystyką.

Późne podróże Casanovy (Werup Jacques)
Prapra...wnuk Casanowy podróżuje po świecie, wdając się w romanse i związki. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Na współczesny świat patrzy wyjątkowo krytycznie, nie oszczędzając żadnego kraju i jego realiów. Czyta się nieźle, bo dobrze napisane. Na minus obrzydliwe momenty z fekaliami albo nieletnimi oraz uznawanie przemocy nad żoną za rzecz dobrą. Według mnie może być.
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Długa noc (Abaszydze Grigoł)
Na tron bogatej Gruzji wstępuje Rusudan, ale niedługo trwają szczęśliwe chwile. Na
przedmurze chrześcijaństwa słynące ze posiadania złota i pięknych kobiet, łakomie spoglądają z sąsiednich krajów. Sułtan Chorezmu organizuje wyprawę wojenną. Kraj również szarpią najazdy potomków Czyngis-chana. Nad Gruzją nastaje długa noc.
Powieść przypomina kronikę historyczną. Jednostki giną na tle rozgrywającej się wojny, która wypełnia większość powieści. Mnóstwo scen batalistycznych, układów politycznych i postaci historycznych. Mniej dialogów i głębokiego skupienia na losach i psychologii jednostkowego przypadku. Główny bohater Wacze znajduje się na drugim planie i jego losy, nie są najważniejsze, ale dziejąca się epokowe wydarzenia. Są mimo to przytaczane krótsze opowiastki o różnych ludziach (wzruszyła mnie historia o niemym księciu i jego żonie). Autor przybliża czytelnikowi dzieje tamtych regionów świata, również pokazuje świat Orientu.