Dodany: 07.06.2016 16:27|Autor: clockwork_orange

Niezwykły świat Lili

W książce zakochałam się, jeszcze zanim pojawiła się jej filmowa adaptacja. Jest to opowieść naprawdę magiczna, subtelna i niedopowiedziana, choć momentami dosłowna i brutalnie naturalistyczna. Porusza niezwykle trudny problem tożsamości płciowej i akceptacji osób mających takie problemy. Jednocześnie obrazuje niezwykłą miłość, która przezwycięża wszystkie przeciwności losu. Nie sposób przejść obok "Dziewczyny z portretu" obojętnie i nie mam zamiaru odkładać jej na półkę, by się na niej kurzyła. Z pewnością wrócę do niej jeszcze nie raz. Po zakończeniu lektury musiałam posiedzieć dość długo w zupełnej ciszy i przeanalizować to wszystko, co do mnie dotarło, ułożyć sobie w głowie opowieść i losy L.

Film oczywiście także mi się podobał (idealnie dobrani aktorzy), jednak zaskoczyło mnie w nim spłycenie niektórych wątków i przede wszystkim zupełnie inne zakończenie niż to powieściowe. Jednak mam nadzieję, że dzięki filmowej adaptacji więcej osób sięgnie po książkę i pozna losy wspaniałej L. i jej wyjątkowej żony.