Dodany: 20.05.2016 09:39|Autor:

Książka: 14-karatowe auto
Rejtö Jenö, Korcsmáros Pál
Notę wprowadził(a): wwwojtusOpiekun BiblioNETki

Węgierska klasyka!

Komiks jest adaptacją powieści Jenő Rejtő (pseudonim: P. Howard) pod tym samym tytułem, wykonaną przez Pála Korcsmárosa w 1963 roku. Oryginalny komiks w 2005 roku uaktualnił Zsolt H. Garisa i pokolorował Zoltán „Zerge” Varga, są oni również autorami okładki.

Iwan Gorczew, marynarz z ciężarowca Rangoon, nie miał nawet dwudziestu jeden lat, kiedy zdobył Nagrodę Nobla z fizyki. Otrzymanie tak znaczącego wyróżnienia naukowego w tym poetycko młodym wieku jest niepowtarzalnie wspaniałym osiągnięciem, nawet jeśli niektórzy uznają za pewną skazę to, że Iwan Gorczew Nagrodę Nobla z fizyki zdobył dzięki wygranej w makao z profesorem Noahem Bertinusem. Jednak nie zważajmy na szukających dziury w całym, ważny jest sam fakt: Iwan Gorczew rzeczywiście w wieku dwudziestu jeden lat zdobył Nagrodę Nobla.

Książka wydana z okazji obchodów Roku Kultury Węgierskiej 2016-2017, dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, Ministerstwa Zasobów Ludzkich Węgier oraz Instytutu Balassiego.

[Timof i cisi wspólnicy, 2016]