Dodany: 15.02.2010 14:14|Autor: Luck Carpenter

Walki Łoktka o Kraków


Akcja tej powieści rozgrywa się w pierwszych latach XIV w. i przedstawia walki księcia kujawskiego Władysława Łoktka (Łokietka) o panowanie nad ziemią małopolską i stolicą ziem polskich - Krakowem.

Początek XIV w., do dworu skromnego rycerza - Zbyszka Suły przybywa pewnej nocy książę Władysław, ścigany przez siepaczy króla czeskiego Wacława. Zbyszek - dawny towarzysz kujawskiego księcia - udziela mu schronienia. Sam ze względu na wiek i kłopoty ze zdrowiem nie może pomóc dawnemu panu w jego walkach o panowanie nad Krakowem i Małopolską. Do Łoktka przystaje natomiast syn Zbigniewa - kilkunastoletni Marcik Suła. Po upływie kilku lat, gdy król Wacław umiera, książę Władysław obejmuje rządy nad dzielnicą krakowską. Przez ten czas Marcik Suła już jako rycerz, bohater wielu walk, jeden z najlepszych rycerzy Łoktka - powraca do rodzinnego domu. Nie na długo jednakże. Z rządów księcia Władysława w Krakowie nie jest bowiem zadowolone mieszczaństwo krakowskie, będące w większości niemieckiego pochodzenia. Powoli przygotowuje ono bunt przeciwko księciu. Na czele opozycji stają krakowski wójt Albert oraz biskup Jan Muskata - wyjątkowo perfidna, zdradziecka i ze wszech miar negatywna postać. Celem malkontentów jest wygnanie Władysława o oddanie rządów nad dzielnicą jednemu ze zniemczonych książąt śląskich. Marcik tymczasem dalej służy księciu Władysławowi, jako wywiadowca. Wpada na trop przygotowywanego buntu wójta Alberta, któremu nie udaje mu się zapobiec. Lecz nie kończą się walki o stolicę: Łoktek, a u jego boku Marcik Suła, przygotowuje się do kontruderzenia...

W powieści "Kraków za Łoktka" autor przedstawił działania Władysława Łokietka mające na celu objęcie panowania nad stolicą państwa polskiego, a następnie jego walkę z buntem mieszczaństwa niemieckiego. To jest główna tematyka utworu. Zarazem na drugim planie autor przedstawił barwną panoramę Krakowa z początku XIV w. Czytelnik może zapoznać się z opisem wyglądu stolicy z tego okresu: ulic, placów, domów, urzędów... Ponadto znaleźć tu można charakterystykę różnych grup społecznych, które ją zamieszkują. Są też opisy życia i obyczajów mieszkańców Krakowa. Ogólnie, powieść ta stanowi panoramę polityczno-społeczno-gospodarczą stolicy ziem polskich tego okresu.

Warto sięgnąć po tę lekturę. Akcja toczy się szybko i ciekawie. Ponadto trzyma w napięciu od pierwszej do niemal ostatniej strony. Ciekawe i niebezpieczne są przygody głównych bohaterów, nie brak także wątku miłosnego. Wyżej wymienione czynniki niewątpliwie decydują o atrakcyjności dzieła.

Polecam.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1193
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: