Dodany: 03.05.2016 09:04|Autor:

Wydaje się nam, że panujemy nad swoimi decyzjami.
Wydaje się nam, że dokonujemy racjonalnych wyborów.
Ale czy na pewno?

Dan Ariely, profesor ekonomii behawioralnej na MIT, uznany przez magazyn "Fortune"za jednego z 10 światowych guru biznesu, obala założenie, że ludzie zasadniczo postępują racjonalnie. Zestawiając wnioski płynące z codziennych doświadczeń z wynikami eksperymentów, wyjaśnia, w jaki sposób oczekiwania, emocje, normy społeczne i inne ukryte siły odbijają się na umiejętności logicznego myślenia.

Autor dowodzi, że stale popełniamy te same proste błędy, np. przepłacamy i odkładamy sprawy na później. Nasze nieprzemyślane zachowania nie są przypadkowe. W popełnianiu katastrofalnych pomyłek jesteśmy wręcz przewidywalni! Zdając sobie sprawę z potęgi irracjonalności i stosując się do zaleceń autora książki, możemy jednak wyrwać się ze szkodliwych schematów myślowych i zacząć podejmować trafne decyzje, zarówno w sytuacjach rynkowych, jak i w życiu osobistym.

"Cudowna książka, która prowokuje do myślenia, dostarczając równocześnie dużo rozrywki. Autor pisze w niej zarówno o sile placebo, jak i o przyjemności płynącej z picia pepsi. Ukazuje figle, jakie płata nasz umysł, i doradza, w jaki sposób możemy uchronić się przed oszustami".

Jerome Groopman, dyrektor katedry w Harvard Medical School i autor bestselleru "Jak myśli lekarz"

"To najbardziej znacząca i najczęściej dyskutowana książka, jaka ukazała się w ostatnich latach. Jest pełna niesamowitych spostrzeżeń i tak zajmująca, że nie mogłem oderwać się od lektury".

Daniel McFadden, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii

[Wydawnictwo Dolnośląskie, 2009]