Dodany: 08.02.2010 11:24|Autor:

Książka: Bajka o Raszku
Pavel Ota (właśc. Popper Otto)
Notę wprowadził(a): kruk23

"Bajka o Raszku" jest ostatnim tekstem Oty Pavla. Została wydana pośmiertnie w 1974 roku. Zasłużenie zyskała miano najdojrzalszego dzieła autora.

Głównym bohaterem bajki Pavel uczynił legendarnego czeskiego skoczka narciarskiego - Jiříego Raškę, który zdobył złoty i srebrny medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble. Skoczek na oczach czytelników staje się skarbnicą cnót niezbędnych do odniesienia sukcesu: wytrwałości, ciężkiej pracy, ale też uczciwości i fair play.

"Bajka o Raszku" to wzruszająca opowieść o walce z własnymi słabościami, o dążeniu do celu, o przyjaźni i o miłości. Nie brak w niej również specyficznego czeskiego dystansu do życia i śmierci. W ostatnim swoim tekście Pavel połączył wrażliwość na świat z pasją, jaką zawsze był dla niego sport. W wyniku tego połączenia powstało dzieło literackie najwyższej rangi, które czytać można zarówno jako pouczającą i zabawną bajkę dla dzieci, jak również jako wnikliwą obserwację świata, zachowań ludzkich i mechanizmów rządzących naszym losem.

[Pan Slawista, 2010]