Dodany: 06.04.2016 19:08|Autor: agraaafka

Wróg czyha za rogiem...

James Patterson po raz kolejny zaskakuje w kryminale. Przenosi nas do gorącego i pełnego równie ekscytujących, jak i niebezpiecznych wydarzeń centrum Nowego Jorku!

Cała akcja obraca się wokół działań NYPD Red, tzn. oddziału policji, który wykonuje zlecenia wydane przez samego burmistrza miasta. Tylko wybrańcy, zasłużeni w swoim fachu detektywi prowadzą śledztwa, w które zamieszane są postacie „pierwszoligowe”, począwszy od polityków czy aktorów.

Motywy kolejnych brutalnych morderstw dokonywanych na wybranych jednostkach sięgają lat wcześniejszych, kiedy to w tajemniczych okolicznościach zginął nastoletni syn postrachu miasta, gangstera Enza Salvicha. Młody opryszek, który kiedyś dokonał zbrodni z zimną krwią, powraca ze swoim przyjacielem na ulice Howard Beach. Stają się kimś wyjątkowym. Przez lata opracowywali strategię działania. Okazuje się ona zaskakująco skuteczna. Początkowo policja jest bezradna; mężczyźni popełniają kolejne morderstwa, czują się bezkarni. Mają środki, możliwości, zasoby, aby pozwolić sobie na coraz odważniejsze poczynania.

Funkcjonariusze NYPD Red wkraczają do akcji, kiedy w miejskim parku rozrywki zostaje znaleziona Evelyn Parker-Steele. Ofiary nie są przypadkowe, lecz z rozmysłem wyselekcjonowane: sprytni przestępcy wybierają osoby bogate i wpływowe. Detektyw Zach Jordan oraz jego partnerka KylieMacDonalnd (prywatnie jego dawna miłość) wkraczają przebojem do akcji.

Schemat morderstw jest identyczny. Biały kombinezon, roztrzaskane wnętrze jamy ustnej, filmik z kamery z uwiecznionym ostatnim wyznaniem ofiary. Co będzie dalej, czy detektywom uda się znaleźć właściwą poszlakę i złapać oprawców, zanim dopadną oni kolejną ofiarę, na którą polują?

Początkowo nastolatkom chodziło wyłącznie o wyrównanie porachunków z rozpuszczonym i niebezpiecznym dla wszystkich w okolicy małym zabijaką oraz gangsterem. Sprawy jednak poszły zdecydowanie za daleko. Mordercy zaangażowali się całkowicie w popełniane zbrodnie. To już nie była tylko zemsta, a coś więcej. Chęć wskazania społeczności, w szczególności służbom mundurowym i politykom, niesprawiedliwości oraz nieefektywności działania systemu, ale jakim kosztem – życia podobno niewinnych ludzi.

Zach Jordan oraz detektyw MacDonald muszą powstrzymać tajemniczych morderców przed kolejnym atakiem. Czy to im się uda, czy też kolejna osoba poniesie karę w imię wyższych idei dwóch młodych gniewnych?

[Recenzję opublikowałam wcześniej na portalu lubimyczytać.pl oraz na swoim blogu]