Dodany: 06.04.2016 15:29|Autor:

Pozycja ta jest przeznaczona przede wszystkim dla rodziców i rodzeństwa osób z niepełnosprawnością i przewlekłą chorobą. Ale jej adresatami są także pedagodzy, psycholodzy i lekarze pracujący z niepełnosprawnymi i ich rodzinami.

Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza mówi o relacjach w rodzinach, w których jest osoba głucha, mająca autyzm lub zespół Downa, chora na schizofrenię. Znajdują się tu też artykuły poświęcone rodzeństwu osób niepełnosprawnych oraz krzywdzeniu osób z upośledzeniem. Część druga przedstawia stosunki rodziny ze specjalistami. Opisywane są nie tylko metody (terapia behawioralna, skala Brazeltona), lecz także opinie matek o współpracy ze specjalistami, możliwości tej współpracy w przypadku dziecka autystycznego i dziecka głuchego.

"Publikacja ta została przygotowana z myślą o lepszym zrozumieniu sytuacji rodziny wychowującej dziecko niepełnosprawne lub przewlekle chore, a tym samym – znalezieniu najefektywniejszych form jej wspomagania. (...) można uznać, że książka spełnić może istotną rolę jako źródło cennych danych, zarówno dla osób prowadzących badania w tej dziedzinie, jak i dla psychologów-praktyków, pracujących w ośrodkach rehabilitacyjnych. Może też stanowić pomoc dydaktyczną jako dodatkowa lektura zalecana studentom specjalizującym się w psychologii rehabilitacyjnej".

prof. dr hab. T. Gałkowski

"Jestem w pełni przekonana, że praca zbiorowa pod redakcją Ewy Pisuli i Doroty Danielewicz będzie cenną pozycją, wzbogacającą poznawczo i metodologicznie obszary psychologii i pedagogiki specjalnej – szczególnie w zakresie subdyscyplin: surdopedagogiki, pedagogiki niepełnosprawnych intelektualnie".

prof. dr hab. J. Głodkowska

[Wydawnictwo Harmonia, 2007]