Dodany: 03.04.2016 12:13|Autor: Pok

„Głupi jak chleb”

Każdego roku wychodzi masa książek przedstawiających rewolucyjne diety, które raz na zawsze zdołają nas uchronić przed niszczeniem własnego zdrowia szkodliwymi produktami. Problem tylko w tym, że często owe diety się wzajemnie wykluczają. Jedna mówi, że należy jeść wyłącznie mięso oraz tłuszcz; druga, równie rewolucyjna, że właśnie tłuszczu i mięsa powinniśmy unikać. I komu wierzyć? Wszystkie przecież bronią się solidnymi wynikami badań naukowych. Co ma zrobić biedny konsument straszony glutenem, laktozą, histaminą i powszechnym zatruciem pożywienia przez pestycydy, środki wzmacniające oraz konserwujące (nie mówiąc już o GMO)?

Autorka stara się nam uzmysłowić, że za większością paranoi żywieniowych stoją dietetycy (albo raczej guru) dobierający badania dla własnego celu i zysku. Na przykład tak obecnie krytykowany gluten szkodzi zaledwie od 0,1 do 1% populacji. Tymczasem w USA już 28% społeczeństwa uważa, że produkty bezglutenowe są zdrowsze.

Suzanne Schäfer jest z zawodu dziennikarką i najbardziej interesuje ją to, jak powstają mody żywieniowe, dlaczego są tak popularne, a nawet niekiedy skuteczne. Kto bowiem spodziewa się pozytywnych rezultatów, ten prawdopodobnie ich doświadczy, przynajmniej na pewien czas. Działa to też niestety w drugą stronę. Jeśli wmówimy sobie, że jakieś jedzenie nam szkodzi, na rezultaty nie trzeba będzie długo czekać.

Ci, którzy oczekują, że znajdą w omawianej książce receptę na zdrowe życie, pewnie się zawiodą. Jest to jednak pożyteczna pozycja, pomocna w nabraniu dystansu do wmawianych nam codziennie przesądów żywieniowych. Dietetyka jest obecnie po prostu wielkim biznesem. Jeśli chcemy żyć zdrowiej, mieć lepszą przemianę materii – zażywajmy dużo ruchu, jedzmy mniej słodyczy i kalorycznych potraw, a więcej warzyw. Niby oczywiste, jednak pokusa rewolucyjnych diet często wygrywa ze zdrowym rozsądkiem i czujemy się „Głupi jak chleb”* w obliczu półek sklepowych zastawionych „zdrowym” i „niezdrowym” pożywieniem.

* Jest to tytuł jednego z bestsellerów na temat diet, często wymieniany w książce.