Dodany: 30.03.2016 09:30|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Tyrmand warszawski” pod patronatem BiblioNETki

Tyrmand warszawskiBiblioNETka po raz kolejny patronuje wznowieniu książki Leopolda Tyrmanda.

„Tyrmand warszawski” to zbiór felietonów o Warszawie drukowanych w latach 1946-1953 w „Stolicy” i „Tygodniku Powszechnym”. Autor powrócił po wojnie do Polski – głównie z miłości do Warszawy. I właśnie ta miłość, z którą się bynajmniej nie krył, jest osnową wszystkich jego tekstów na temat naszej stolicy. Jego zdaniem „...wszystko, dziejące się poza Warszawą, było niedobre, nudne, niewłaściwe i pozbawione wdzięku. Tak samo wszystko, dziejące się w Warszawie, jest dobre, interesujące, właściwe i pełne czaru i uroku. Przykład – proszę bardzo: gdy w Łodzi pada deszcz w Wielkanocne Święta, jest to tylko i wyłącznie winą Łodzi, bo tylko w takim mieście może w Wielkanoc padać deszcz. Gdy natomiast Warszawa ma nad sobą złą pogodę w każde święta, można, a nawet należy to wybaczyć. Bowiem winna jest pogoda, a nie miasto. Na pewno. A zresztą w Warszawie, na Wielkanoc musi być ładnie...”. Tezę tę z wdziękiem rozwija w felietonach.

(nota wydawcy)

Użytkownik: Klosterkeller 01.04.2016 10:38 napisał(a):
Odpowiedź na: BiblioNETka po raz kole... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jasne! Jak się porzygał warszawiak, to zapewne biedakowi zaszkodziły grzybki, ale jeśli się to przydarzyło mieszkańcowi dowolnego innego miasta, to niewątpliwie schlał się jak świnia.

Warszawskiej megalomanii jakoś nie trawię i nie znam powodu jej promowania.