Dodany: 27.01.2010 09:40|Autor:

Dawni teologowie mawiali, że diabeł niczego nie potrafi stworzyć, że jedyne, w czym się specjalizuje, to małpowanie Boga. Może zatem "Listy starego diabła do młodego" C.S. Lewisa, które zdobyły sobie sporą sławę, są tylko małpowaniem listów, no cóż, może nie samego Boga, ale na przykład Jego anioła? Zobaczmy więc, co pisze stary anioł.

"Mój drogi Kasjelu, z całym szacunkiem dla Twojego podopiecznego, ale jako nieodrodny przedstawiciel swojej płci jest on z natury egoistą i hipochondrykiem znacznie większym niż jego żona. Mężczyźni kuszeni są jednak do tego, aby stać się doskonałymi kobietami. Dbają o swój wygląd w takim wymiarze, w jakim kobieta dbać powinna, i rozwijają w sobie takie cechy, które są piękne i wspaniałe, ale jednak nie do nich należą. W ten sposób nasi męscy podopieczni stają się niezwykle wrażliwymi i wypielęgnowanymi narcyzami".

(fragment książki)

Janusz Pyda - dominikanin, ur. w 1980 roku, absolwent filozofii UJ i teologii PAT oraz PWT "Bobolanum" w Warszawie, sekretarz dominikańskiego Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, prowadzi zajęcia z logiki i teologii dogmatycznej dla braci dominikanów. Publikował w "Teofilu", "Znaku", "Christianitas", "Teologii Politycznej" i "W Drodze", mieszka w Krakowie.

[W drodze, 2009]