Dodany: 26.02.2016 16:14|Autor: antypater

Kochany oraz kochający Książę Józef.

Księcia Józefa, czyli synowca niezbyt chlubnie zapisanego w naszej historii stolnika litewskiego Stanisława Antoniego Poniatowskiego przedstawiać Polakom nie trzeba. Ten ''Rycerz bez skazy'' jest powszechnie znany z racji swojej bohaterskiej śmierci w zimnych i rwących wodach Elstery oraz swojego pięknego zwycięstwa pod Raszynem w 1809 roku. Niewielu jednak wie, że nasz dzielny Książę Józef wojował z wielkim powodzeniem nie tylko w polu, ale także i w łożu. O tych właśnie sprawach w sposób ciekawy, częściowo bardzo wesoły i niesprośny opowiedział swoim czytelnikom wybitny współczesny napoleonista polski pan Waldemar Łysiak w swojej książce pt. ''Życie erotyczne Księcia Józefa'' (link: Życie erotyczne księcia Józefa (Łysiak Waldemar (pseud. Baldhead Valdemar))). Książka jest napisana w dowcipnym i nacechowanym przychylnością do kochającego Księcia stylu. Zdobią ją, starannie dobrane, liczne ilustracje, wśród których można znaleźć fotografie nieistniejących już budowli, związanych z jurnym zwycięzcą spod Raszyna.

Niesposób jest przy omawianiu tej pozycji opublikowanej w dwusetną rocznicę śmierci bohatera narodowego nie wspomnieć o jej wspaniałej poprzedniczne, czyli książce ''ojca'' polskiej napoleonistyki, wielkiego historyka i gorącego patrioty, pana Szymona Askenazy'ego. Pan Łysiak często cytuję tę, niesamowicie piękną pracę swojego wielkiego poprzednika, którego pisarstwo wzrusza zarówno swoim pięknem, jak i wymową. Pan Askenazy, który jako wspaniały dyplomata i historyk w jednej osobie znakomicie uzasadnił polskie prawa do Gdańska po pierwszej wojnie światowej, pisząc swoją o Księciu biografię wystawił pierwszemu zagranicznemu Marszałkowi Francji natrwalszy z możliwych pomników. Zachęcam wszystkich do lektury tej książki zatytułowanej ''Książę Józef Poniatowski 1763 - 1813'' (link: Książę Józef Poniatowski: 1763-1813 (Askenazy Szymon)), albowiem jest to najpiękniejsza opowieść o godnym pamięci kochanym Księciu Józefie.

Następnie, jako uzupełnienie pracy Askenazy'ego polecam omawianą książkę pana Łysiaka, która opowiada czytelnikom o kochającym Księciu Józefie i przez to umiejętnie go uczłowiecza, nie ujmując mu jednocześnie niczego z jego licznych zasług dla sprawy polskiej.