Dodany: 03.02.2016 07:55|Autor:

Książka: Dziewczyna w walizce
Montes Raphael
Notę wprowadził(a): parilicium

Teo Avelar to samotnik. Mieszka w Rio de Janeiro ze swoją sparaliżowaną matką i jej psem. Nie ma wielu przyjaciół, a jedyne prawdziwie ludzkie uczucia wykazuje w obecności zwłok, które przydzielono mu na uczelni w ramach zajęć.

Tak wygląda jego życie, dopóki nie poznaje Clarice. Dziewczyna jest jego przeciwieństwem – egzotyczna, przebojowa i niebojąca się mówić, co myśli. Aspiruje do miana scenarzystki i pisze tekst pod tytułem "Perfect days" opowiadający historię trojga znajomych, którzy w pogoni za miłością wyruszają w podróż po Brazylii.

Tak rodzi się obsesja. Teo zaczyna śledzić Clarice – najpierw chodzi za nią na uczelnię, później do jej domu – jednak ona odrzuca jego uczucia. Teo, czując, że nie ma wyboru, porywa dziewczynę i zabiera ją w pokręconą odyseję szlakiem postaci bohaterek scenariusza "Perfect days". Przez ten cały czas Teo jest przekonany, że musi jedynie dowieść swojego uczucia i Clarice zakocha się w nim po uszy.

W miarę jak podróż postępuje, Teo konsekwentnie dąży do tego, by nic ich rozdzieliło. Już nigdy.

"Powieść upiorna i przewrotna, przy której trudno utrzymać nerwy na wodzy. Szokuje bardziej niż »Zaginiona dziewczyna«".
Lauren Beukes, bestsellerowa autorka "Lśniących dziewczyn" i "Broken Monsters"

"Raphael Montes to jeden z najlepszych młodych powieściopisarzy, jakich poznałem. To będzie nazwisko na skalę światową".
Scott Turow

"Zostałem pochłonięty przez tę idealną – tak, dobrze przeczytaliście – książkę, łączącą literacki kunszt, psychologiczną głębię i zapierające dech w piersiach napięcie. Niezwykłe osiągnięcie!".
Jeffrey Deaver

"Zręcznie skonstruowany, perfidny thriller. Montes zaplanował dla czytelników kilka niespodzianek, przy czym przynajmniej jedna jest dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach".
"Publishers Weekly"

"Montes wpisuje w tę powieść pulsujący niepokój i zwroty akcji, które niebezpiecznie podnosą wam ciśnienie".
"Booklist"

"Trzeba śledzić tego Montesa – bez wątpienia osiągnie wiele".
Sophie Hannah

[Filia, 2016]