Dodany: 01.02.2016 12:31|Autor:

nota wydawcy


"Aleksander Błok – romantyk i marzyciel, liryk czystej krwi – zakochał się na śmierć w Rosji. I nie w Rosji dawnej, nie w urojonej – a w takiej właśnie, jaką jest: półdzikiej, rzewnie tęskniącej, pijano-rozśpiewanej, rozpasanej – to znów bijącej się kornie w piersi bohatyrskie i w prochu się tarzającej. Rosja – kraj futurystyczny wszelkich ewentualności – to ma do siebie, że po bliższym poznaniu każe się pokochać".

Witold Wandurski


"Trzeba by Błoka zobaczyć. Pięknego sybarytę, chłodnego dandysa, kruchego efeba w młodości, produkt tego, co w Rosji było najlepsze i najbezbronniejsze zarazem, absolutnie godne zachowania dla niej samej, Europy, świata".

Eustachy Rylski


"Błok potrafił zdobyć szczególną miłość publiczności. [...] Jednych ceniono, innych szanowano, jeszcze od innych oczekiwano oryginalności, Błoka zaś kochano, dlatego że jego język był tym, którego używała cała czytająca Rosja".

Michaił Bachtin


Anna Sobieska (ur. 1973) – historyk literatury, komparatystka, adiunkt w Instytucie Badań Literackich PAN, autorka kilkudziesięciu prac poświęconych literaturze polskiej XIX i XX wieku oraz polsko-rosyjskim związkom literackim, w tym książek "Twórczość Leśmiana w kręgu filozoficznej myśli symbolizmu rosyjskiego" (2005) i "Dzieci Hagar. Literackie wizerunki Romów/Cyganów. Studia imagologiczne" (2015).

[Instytut Badań Literackich PAN, 2016]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 225
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: