Dodany: 18.12.2015 11:55|Autor:

Książka: Tate, jedziemy do Krakowa
Mazan Leszek, Czuma Mieczysław
Notę wprowadził(a): sowa

Najnowsza książka znanej krakowskiej pary autorskiej to pierwsze na naszym rynku czytelniczym kalendarium (od wieku X – po czasy współczesne), na które złożyły się wydarzenia mało znane lub zupełnie nieznane, reprezentatywne dla trwającej w Krakowie od przeszło tysiąca lat integracji narodów polskiego i żydowskiego. Procesu niełatwego, ale świadczącego o narastającej z wieku na wiek, wpisanej w krakowski pejzaż potrzebie integracji, zrozumienia, szacunku i współpracy. Podane w przystępnej formie, nasączone nastrojem tamtych lat fakty, anegdoty i opowieści oraz towarzysząca im bogata warstwa ikonograficzna obrazują Kraków, Kazimierz i ich mieszkańców na przestrzeni wieków, stanowiąc swoisty dokument czasu minionego. Mówią o przenikaniu się kultur, obyczajów, tradycji, smaków kulinarnych itp. Są też przykładem obecności Żydów w polskim, krakowskim życiu społecznym, nauce, kulturze, sporcie.

„Tate, jedziemy do Krakowa!” to cytat ze sławnego musicalu „Skrzypek na dachu”: córka Tewjego Mleczarza, Chawa, wypędzona jak wszyscy Żydzi przez cara z Anatewki, postanawia wraz z mężem wyjechać właśnie nad Wisłę, pod Wawel. Amerykańscy żydowscy aktorzy występujący w latach międzywojennych w filmowej wersji musicalu często gościli w Krakowie. O tym też piszą autorzy książki.

Ta niekonwencjonalna w formie pozycja wydawnicza prezentuje Kraków, jakiego nie znamy i zaciekawi zapewne nie tylko krakowian. Przydatna być może również dla szkół, przewodników po mieście, dla tysięcy turystów.

[Anabasis, 2015]