Dodany: 16.12.2015 21:33|Autor:

„Dotychczas nie było nie tylko monograficznego obrazu życia i twórczości Augusta Antoniego Jakubowskiego, lecz brakowało, w części, podstawowych ustaleń biograficznych, a nawet dostępu do niektórych znanych z tytułu pism syna Malczewskiego (najlepszym przykładem jest urywek powieściowy »Major Aleksander«). Dzięki swym wytrwałym poszukiwaniom, które sięgnęły Stanów Zjednoczonych i Biblioteki Polskiej w Paryżu; dzięki życzliwości ze strony osób z zagranicy i z kraju, wtajemniczonych w losy Jakubowskiego i jego spuścizny – Ewa Modzelewska stała się posiadaczką największego zbioru tekstów, pamiątek i informacji o tragicznym poecie. Trzeba podkreślić, że wkład Autorki w ową wiedzę jest doprawdy imponujący; domena biograficzna ma w omawianej rozprawie wartość równą dziedzinie interpretacyjnej. Wyjątkowa wartość niniejszej książki wiąże się z przedmiotem badawczym – nieprzeciętnym oeuvre zagadkowego i tragicznego romantyka; i ze stylem pracy Autorki, z ogromną wytrwałością i inwencją docierającą do nieznanych dokumentów i faktów; i z wszechstronnością jej badawczych możliwości – i wreszcie sumą rezultatów historycznoliterackich, interpretacyjnych, które stały się udziałem Autorki”.

Prof. dr hab. Bogusław Dopart

[Księgarnia Akademicka, 2015]