Dodany: 09.12.2015 11:15|Autor:

"Pierwsza część książki Ivana Čolovicia »Etno. Opowieści o muzyce świata w Internecie« to dziennik podróży po wirtualnym obszarze w poszukiwaniu tego, co piszą o muzyce świata jej wykonawcy i producenci. Autor zatacza szeroki krąg od Bałkanów, przez Azję, kraje skandynawskie i celtyckie, przez Afrykę z powrotem na Bałkany. Druga część zawiera wnioski z tej podróży. Dotyczą one nie tylko tego, jak powstaje dźwięk etno, czym jest ludowy melos, jak muzyka ta staje się żywą tradycją, jak się ją unowocześnia, jak przekracza granice i obiecuje, że stanie się »hybrydyczna«, obietnicy tej jednak nie spełniając. Wielu wykonawców tej muzyki, jej teoretyków i wielbicieli, za najwyższą wartość uważa umacnianie poczucia tożsamości etnicznej i wyższości własnej kultury. Čolović, etnolog o wnikliwym umyśle i ciętym piórze, analizując jak różne ideologie mogą wykorzystać muzykę świata, demaskuje ważne źródło będące pożywką nacjonalizmu i populizmu".

Magdalena Petryńska

[Wydawnictwo "Pogranicze", 2012]