Dodany: 20.11.2015 18:08|Autor:

Książka: Życie w kancelarii
Milewska Wanda, Świecik Irena
Notę wprowadził(a): parilicium

Wanda Milewska, absolwentka Akademii Rolniczej w Szczecinie i Dziennikarskiego Studium Podyplomowego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Urodzona w Gorzowie Wlkp. Dziennikarka Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przez 10 lat pracowała w Radiu Gorzów Plus jako prezenterka serwisów informacyjnych oraz autorka audycji o tematyce kulturalnej, społecznej, przyrodniczej. Autorka książki "Prześladowałam Lecha Wałęsę i nie żałuję" (2011), w której dokumentuje relacje świadków wizyt Lecha Wałęsy w Gorzowie Wlkp. i opisuje zdarzenia, w których uczestniczyła. Opublikowała opowiadania "Fantastyczne miasteczko" (2007) i "Nauczyciel nigdy nie umiera" (2006). Współzałożycielka i fundatorka Fundacji "Złota Jesień" prowadzącej Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

Irena Świecik z domu Hardziewicz (1927–2011) – urodzona w Krewie – mieście średniowiecznej Litwy (obecnie miejscowość znajduje się na terytorium Białorusi, w obwodzie grodzieńskim). W czasie II wojny światowej wywieziona z rodziną na Syberię. Dyrektor Szkoły Podstawowej, a później przedszkola w Chwalęcicach koło Gorzowa Wlkp. Twórczyni i fundatorka Fundacji "Złota Jesień". Założycielka Koła Gospodyń Wiejskich w Chwalęcicach.

"Kancelaria co najmniej na 2 tygodnie zamieniała się w kwiaciarnię. Mama przyglądała się każdemu otrzymanemu kwiatkowi, mówiła, że kocha je wszystkie. Myślę, że nie lubiła zakończenia roku szkolnego. Zawsze wtedy płakała. Nie umiała powstrzymać łez wobec uczniów, a to dlatego, że każdego roku jakaś klasa opuszczała na zawsze szkołę".

Prawie sto lat z dziejów polskiej rodziny, opowiedziane we wzruszających wspomnieniach matki i córki. Pierwsza urodziła się na Kresach, potem trafiła na Sybir, a po wojnie próbowała układać sobie życie w innej już Polsce. Druga dorastała na przedmieściach Gorzowa Wielkopolskiego, zaś w dorosłym życiu była i handlowcem, i... radiowcem. Jak toczyły się ich losy? Co je łączyło? Co znaczyła dla nich wiara i patriotyzm?

Warto poznać "Życie w kancelarii"!

[Warszawska Firma Wydawnicza, 2012]