Dodany: 2015-11-01 05:07|Autor: Pingwinek

Inne kryminały Agathy Christie (pseud. Mary Westmacott)

(Czytatka zdradza co nieco.)

"Tajemnica Sittaford" ("Tajemnica wirującego stolika") na 5:

"- Czy pańska ciocia zawsze lubiła koty?
- To chyba typowe dla starych panien. Brr!"
-> O nie! Zawsze lubiłam koty! ;p

"I nie było już nikogo" ("Dziesięciu Murzynków") na 5 (to był mój pierwszy kryminał Agatki!):

"Nigdy nie jest się pewnym ludzi, którzy zrobili pieniądze, a nie są od urodzenia przyzwyczajeni do pewnych rzeczy."
-> Coś w tym jest.

"Dom zbrodni" ("Dom przestępców") na 4:

"«Dom zbrodni» to jedna z moich ulubionych książek. Przez lata chodziła za mną, obmyślałam ją, przyrzekałam sobie: «Pewnego dnia, kiedy będę miała mnóstwo czasu, zacznę ją pisać». Z doświadczenia mogę powiedzieć, że na pięć powieści, które są ciężką pracą, jedna jest przyjemnością. Ta właśnie była przyjemnością. Często zastanawiałam się, czy czytelnicy wiedzą, która książka powstawała w trudzie i znoju, a która była pisana z radością. Nieraz ktoś mówi: «Jaką przyjemnością musiało być pisanie tego a tego!». Przeważnie mówią tak o książce, która uparcie «wychodziła» inaczej, niż ja sobie życzyłam, w której są marne postaci, historia zanadto pogmatwana, a dialogi nienaturalne - przynajmniej w opinii autora. Może jednak autor nie jest najlepszym sędzią własnego dzieła. Pocieszam się, że właściwie wszystkim podobał się «Dom zbrodni», więc czuję, że słusznie uważam go za jedną z moich najlepszych książek."
-> To "od autorki".

"Tłumaczenie się bez potrzeby jest dużym błędem."
-> Możliwe.

"- Jacy są mordercy? Niektórzy z nich - uśmiechnął się melancholijnie - to bardzo mili ludzie.
Musiałem mieć bardzo zaskoczoną minę, bo ojciec rzekł:
- Naprawdę mili. Zwykli sympatyczni ludzie, jak ty lub ja (...). Widzisz, morderstwo to zbrodnia amatorska. (...) Czasem ma się wrażenie, że ci mili ludzie popełnili zbrodnię zupełnie przypadkowo. Zostali przyciśnięci do muru albo bardzo czegoś pragnęli - pieniędzy, kobiety - i zabili, aby to osiągnąć. Nie posiadają hamulca, który ma większość z nas. Dziecko bez skrupułów przekształca pragnienie w działanie. Kiedy rozgniewa się na kota, mówi «zabiję cię» i zamierza się na niego młotkiem - a potem ma złamane serce, bo kotek nie chce ożyć. Wiele dzieci ma ochotę wyciągnąć niewolę z wózka i utopić je, ponieważ absorbuje rodziców lub przeszkadza w zabawie. Jednak bardzo szybko osiągają stadium, w którym rozpoznają, co jest złe, czyli za co zostaną ukarane. Później uczą się czuć, że to jest złe. Ale niektórzy - jak mi się wydaje - pozostają moralnie niedojrzali. Wiedzą, że morderstwo jest złe, ale nie czują tego. Ze swojego doświadczenia nie pamiętam, żeby któryś z morderców naprawdę odczuwał wyrzuty sumienia... Może właśnie na tym polega piętno Kaina. Mordercy są inni niż reszta społeczeństwa; morderstwo jest złem, ale nie dla nich, dla nich jest koniecznością, ofiara «sama się o to prosiła», «nie mieli wyjścia»."
-> Jak to czytam, zastanawiam się, ile we mnie materiału na mordercę.

"Próba niewinności" na 4+:

"Sprawy nigdy nie wyglądają tak, jak sobie człowiek wyobraża."
-> Zwykle wyglądają marniej.

"Niech pan popatrzy na zwyczajną kotkę. Kiedy urodzi kocięta, broni ich zaciekle, usiłuje drapać każdego, kto się do nich zbliży. A potem, po tygodniu, podejmuje znowu własne życie. Odchodzi, troszkę poluje, odpoczywa od swoich młodych. Wciąż jeszcze broni ich przed czyimś atakiem, ale nie jest opętana przez cały czas myślą o nich. Bawi się z nimi, a kiedy stają się niegrzeczne, zwraca się przeciw nim i daje im klapsy, daje też do zrozumienia, że czasem chce być zostawiona w spokoju. Zaczyna wracać do normalnego stanu. Kiedy kociaki rosną, troszczy się o nie coraz mniej i zaczyna się oglądać za przystojnymi kocurami z sąsiedztwa. To jest prawidłowy schemat życia żeńskiej istoty."
-> Dobre porównanie.

"Nie rozumiesz, (...) że człowiek nie może być wdzięczny dlatego, że tak trzeba? To jeszcze gorsze czuć się zobowiązanym do wdzięczności."
-> :-(

"(...) ludzie między czternastym a dziewiętnastym rokiem życia często popełniają samobójstwa. To jest wiek, w którym różne sprawy tracą proporcje. (...) To okres, w którym wszystko ukazuje się we wspaniałych kolorach. Radość i rozpacz. Przygnębienie i nieporównywalne szczęście. Wyrasta się z tego. W twoim wypadku cały problem polega na tym, że dorastasz dłużej niż większość ludzi."
-> Czy już wyrosłam?

"- Sprawy nigdy nie okazują się tak złe, jak na to wygląda.
- Ludzie tak mawiają, ale to nieprawda. Czasami są nawet gorsze, niż się można spodziewać."
-> Ech.

"Noc i ciemność" na 5+ (mocno zapadła mi w pamięć! wyjątkowa atmosfera...):

"To, że urodziłeś się biedny, wcale nie znaczy, że biednym pozostaniesz. Pieniądze to dziwna rzecz. Ciągną do tego, kto ich pragnie."
-> Hmmm...

"Nie miałem wtedy pojęcia o miłości. Poznałem tylko seks. Wszyscy moi kumple byli pod tym względem do mnie podobni. Za dużo się rozmawiało o seksie, tak myślę, za dużo o nim słyszało i przywiązywało się do niego zbyt wielką wagę. Nie wiedzieliśmy, ani ja, ani żaden z moich kolegów, jak to będzie, kiedy w końcu przyjdzie na nas kolej. Oczywiście chodzi mi o miłość. Byliśmy młodzi, męscy, taksowaliśmy dziewczyny, ocenialiśmy ich tyłki, nogi i to, jak na nas zerkają. Człowiek zastanawiał się: «Da czy nie da? Strata czasu czy nie?». Im więcej dziewczyn zaliczyłeś, tym większy miałeś powód do dumy i tym bardziej rosłeś w oczach cudzych i własnych."
-> Czy i Ty taki jesteś?!

"Przestaje mieć znaczenie, co człowiek robi. I tak umrze. Można więc zrobić wszystko. Nic człowieka nie powstrzyma, nie cofnie."
-> Robić wszystko...!

"Człowiek ma swoje miejsce w życiu. Nie powinien pchać się tam, gdzie go nie brakuje."
-> Smutne to dosyć.

"(...) są takie dni, kiedy wszystko wydaje się proste."
-> Pogodne, radosne, jasne.

Tajemnica wirującego stolika (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Dziesięciu Murzynków (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Dom zbrodni (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Próba niewinności (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Noc i ciemność (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))