Dodany: 31.10.2015 11:48|Autor:

Budowanie szczęścia w życiu: praca, którą warto wykonać jak żadną inną.

– Co jest w życiu najważniejsze?
– Szczęście!

(Takiej odpowiedzi udziela ponad 50% ankietowanych, bez względu na kraj, płeć i wiek).

Haczyk polega na tym, że upatrujemy szczęścia nie tam, gdzie ono naprawdę jest. Jak sądzisz, czy któraś z tych trzech rzeczy mogłaby cię uszczęśliwić: wzrost dochodów, awans społeczny albo lepszy wygląd? Jeśli uważasz, że tak, to jesteś w błędzie – padłeś ofiarą mitów o szczęściu zakorzenionych we współczesnym społeczeństwie. Te mity – błędne przekonania o tym, skąd bierze się szczęście – odcinają nam drogę do radości i życiowego spełnienia.

Sonja Lyubomirsky rozprawia się z tymi błędnymi przekonaniami: sięga po wyniki wszystkich najważniejszych badań nad szczęściem, jakie przeprowadzono. Pokazuje, jak świadomie wejść na drogę budowania szczęścia, zmienić sposób myślenia, wypracować w sobie pożyteczne nawyki i zacząć znajdować czas na to, co naprawdę uszczęśliwia.

Ta książka to trening budowania szczęścia w życiu. Znajdziesz w niej:

– test psychologiczny: jaki jest twój naturalny poziom odczuwanego szczęścia (albo nieszczęścia),
– ćwiczenia, które dają natychmiastową poprawę samopoczucia,
– działania budujące trwałe szczęście: od ćwiczenia optymizmu do medytowania,
– psychologiczne studia przypadku: historie ludzi, którzy z nieszczęśliwych stali się szczęśliwi,
– dodatek specjalny: porady dla osób, które cierpią na (albo podejrzewają siebie o) depresję.

Ta książka zawiera także test postępów w budowaniu szczęścia. Kiedy już wprowadzisz w życie program budowania szczęścia dr Sonji Lyubomirsky, regularnie powtarzaj ten test i mierz swoje postępy!

"Wybierz szczęście" to ogromny wkład w rozwój psychologii pozytywnej. To dar dla wszystkich tych, którzy nie czują się szczęśliwi i chcą budować swoje szczęście własnymi siłami. Sonja Lyubomirsky proponuje pionierski plan budowania szczęścia w codziennym życiu. To plan łatwy do wprowadzenia w życie, a jego efekty są natychmiastowe i długotrwałe. "Wybierz szczęście" przybliża nas do życia, jakie sobie wymarzyliśmy. To dwanaście działań budujących szczęście w życiu. To nowy sposób rozumienia naszego wewnętrznego potencjału radości i szczęścia.

Zacznij od krótkiego testu diagnozującego, który pomoże ci ocenić, jak wysoka jest twoja genetycznie "zaprogramowana norma szczęścia". Lyubomirsky wyjaśnia, że ta norma determinuje 50 procent naszego szczęścia, a różnice uwarunkowań i sytuacji życiowej odpowiadają jedynie za 10 procent szczęścia. To oznacza, że aż 40 procent twojego potencjału budowania szczęścia jest w twoich rękach.

[Laurum, 2011]