Dodany: 30.10.2015 11:57|Autor:

"Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi" to najnowsza książka znakomitej kanadyjskiej psycholog rozwojowej Susan Pinker.

Oto zaledwie kilka spośród mnóstwa podanych przez Susan Pinker powodów, dla których bezpośrednie kontakty między ludźmi mają tak wielkie znaczenie:

– najniższy poziom demencji występuje u tych, którzy mają rozbudowane sieci kontaktów społecznych;
– uścisk albo poklepanie po plecach łagodzi fizjologiczną reakcję na stres, co w efekcie wspomaga organizm w walce z infekcjami;
– wśród kobiet chorych na raka piersi te z dużymi sieciami relacji społecznych mają czterokrotnie większą szansę na dłuższe życie od tych, których sieci są słabe;
– kontakt społeczny już na początku życia pomaga w późniejszych zmaganiach ze stresem;
– ci, który regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio piętnaście lat dłużej niż "samotnicy".

To ważna książka, która ukształtuje nasz sposób myślenia na temat coraz bardziej wirtualnego świata, w jakim żyjemy.

"Lubisz e-maile, SMS-y i media społecznościowe? Ja też. Jednak, jak dowodzi Susan Pinker w tej wspaniałej książce, komunikacja elektroniczna nigdy nie zaspokoi głęboko w nas zakorzenionej i na wskroś ludzkiej potrzeby bezpośredniej interakcji z drugim człowiekiem. Czerpiąc z najświeższych badań z dziedziny neurobiologii społecznej i uzupełniając wiedzę naukową studiami przypadków oraz trafnymi spostrzeżeniami, Pinker przedstawia twardą argumentację za miękkimi kompetencjami. Koniecznie przeczytaj tę książkę i porozmawiaj o niej – twarzą w twarz! – z przyjacielem".

Daniel H. Pink, autor bestsellerów z rankingu "The New York Times": "Drive" oraz "Jak być dobrym sprzedawcą"

"Intymny, osobisty kontakt z partnerem, rodziną i przyjaciółmi to pradawna i głęboka potrzeba człowieka. Jak żyjące w stadach naczelne – takie jak my – mogą przystosować się do życia w świecie wirtualnym i to w czasie, który z punktu widzenia ewolucji jest jak mgnienie oka? Czy to w ogóle możliwe? Pinker pokazuje, jak to się dzieje, a także – co jeszcze ważniejsze – zdradza, jak ten proces powinien przebiegać i daje cenne recepty oparte na podstawach naukowych. Autorka w kompetentny i wciągający sposób prezentuje kompletne studium naszych interakcji, zarówno tych w trybie online, jak i offline. Nasze współczesne, cyfrowe relacje odmalowuje na antycznym pergaminie ludzkiego umysłu".

Nicholas Christakis, profesor socjologii i nauk przyrodniczych, Yale University, współautor książki "W sieci"

"Mamy biologiczną skłonność do interakcji społecznych. Dążymy do zaspokojenia potrzeby przynależności. W swojej nowej książce Susan Pinker prezentuje rodzaje relacji, które nami sterują, i przytacza badania naukowe dotyczące najważniejszych zagadnień: jak wychować zdrowe dzieci, wieść długie i aktywne życie, osiągać sukcesy zawodowe i być szczęśliwym. Książka jest wciągająca, dobrze napisana i pełna ciepła – prawdziwa perełka!"

Andrew N. Meltzoff, dyrektor Institute for Learning & Brain Sciences, University of Washington, współautor książki "Naukowiec w kołysce"

Susan Pinker jest psychologiem rozwojowym, felietonistką prasową i radiową, piszacą i mówiącą o naukach społecznych. Jej pierwsza książka, "The Sexual Paradox" ("Paradoks płci", wyd. Czarna Owca, 2009), została wydana w 17 krajach i otrzymała nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego za najlepszą książkę popularnonaukową 2008 roku. Recenzje "Paradoksu" pojawiły się m.in. w "The New York Times", londyńskim "The Times", "The Economist", "The Atlantic", "Financial Times" czy "Der Spiegel". Książka omawiana była także w popularnych programach informacyjnych takich sieci telewizyjnych, jak BBC, CBC, NBC.

Susan Pinker ma 58 lat, mieszka w Montrealu z mężem. Ma troje dorosłych dzieci. Jej bratem jest znany psycholog ewolucyjny Steven Pinker.

Strona autorki : www.susanpinker.com

[Wydawnictwo Charaktery, 2015]